Święty Krzyż: uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego [+GALERIA]
Obchodzone 14 września Święto Podwyższenia Krzyża Świętego jest centralną uroczystością tygodnia odpustowego na Świętym Krzyżu. W tym roku fatalne warunki pogodowe uniemożliwiły sprawowanie mszy świętych na ołtarzu polowym przed zachodnim skrzydłem klasztoru.
Licznie przybyli pielgrzymi tłoczyli się w bazylice i na klasztornych krużgankach. W sumie odpustowej wziął udział o. Prowincjał Marek Ochlak OMI, zaś przewodniczył jej ordynariusz diecezji sandomierskiej, ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, który w homilii powiedział m.in.:
Krzyż jest drogą do zwycięstwa, ale wcześniej jest męczeństwem. Ile razy nie potrafimy poradzić sobie z cierpieniem i śmiercią unikając wyrzeczeń i poświęcenia… Niektórzy próbują wytłumaczyć cierpienie mówiąc: „Zobacz, Pan Jezus, Syn Boży także znosił niewyobrażalne męki”. Bardzo możliwe, że takie porównanie przyniesie niektórym ulgę. Choć myślę osobiście, że jakiekolwiek próby wytłumaczenia cierpienia, krzywdy, gwałtownej śmierci, skazane są raczej na porażkę. Słusznie buntujemy się przeciwko złu i staramy się od niego wyzwolić. Dlatego warto spojrzeć na Jezusa Ukrzyżowanego z innej strony. Trzeba zobaczyć w Jego poniżeniu, w krwawiących ranach i agonii przede wszystkim Bożą miłość. Wobec wszelkich życiowych tragedii potrzebujemy bardziej miłości niż wytłumaczenia tego, co się stało. Więc jeśli widzisz, że ktoś cierpi, to nie tłumacz mu, dlaczego. Ten cierpiący człowiek potrzebuje miłości, bo tylko miłość może uleczyć rany. Miłość jest jedynym lekarstwem na cierpienie.
Eucharystycznej celebracji towarzyszył zespół śpiewaczy „Echo Łysicy” oraz licznie przybyli członkowie „Rycerstwa Niepokalanej” wraz z ojcami franciszkanami.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Położone jest na Łysej Górze, dawnym miejscu kultu pogańskiego. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego w tym miejscu był Bolesław Chrobry w 1006 r. Pierwszy kościół w stylu romańskim ufundowany został między rokiem 1102 a 1138 przez Bolesława Krzywoustego. Początkowo świątynia była poświęcona Świętej Trójcy. Od XIV w. dodano wezwanie Świętego Krzyża – po tym, gdy w 1306 książę Władysław Łokietek przekazał benedyktynom relikwie Drzewa Krzyża Świętego W 1819 r. klasztor skasowano. Posługę pełnili tu jeszcze przez pewien czas benedyktyni, a następnie kler diecezjalny. W latach 1852–1865 mieścił się tu dom poprawczy dla tzw. księży demerytów (dysfunkcyjnych). Od 1936 r. świątynia stała się kościołem klasztornym i miejscem nowicjatu misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej. W 2013 r. sanktuarium podniesiono do godności bazyliki mniejszej. Aktualnym przełożonym i kustoszem relikwii Świętego Krzyża jest o. Rafał Kupczak OMI.
Tekst i zdjęcia: Krzysztof Jamrozy OMI
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024
Madagaskar: Prowincjał w Mahanoro
21 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
21 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
21 listopada 2024
Wrocław: misjonarz oblat na medal [ROZMOWA]
20 listopada 2024