Markowice: kolejny rok formacyjny Przyjaciół Misji

W oblackich parafiach, i nie tylko, rozpoczął się kolejny rok formacyjny Przyjaciół Misji Oblackich. Pierwsze powakacyjne spotkanie odbyło się także w Markowicach k. Inowrocławia.

25 września 2024

W sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w Markowicach k. Inowrocławia od lat działa prężna wspólnota Przyjaciół Misji. Nie licząc wakacji, co miesiąc, w każdy ostatni wtorek miesiąca przyjeżdżają na spotkania do niej bracia i ojcowie z Prokury Misyjnej w Poznaniu. Zazwyczaj jest z nimi jakaś misjonarka lub misjonarz, którzy opowiadają o swojej posłudze. Tym razem gościem był to o. Jerzy Kotowski OMI, który od miesiąca pracuje w Prokurze Misyjnej, a wcześniej ewangelizował w Białorusi i Turkmenistanie. 11 maja br. grupa ta zorganizowała jubileusz 55 lat działalności Prokury Misyjnej. Wsparciem dla oblatów i wspólnoty Przyjaciół Misji jest miejscowy proboszcz ks. Rafał Białek.

fot. Wiesław Chojnowski OMI

Sanktuarium w Markowicach k. Inowrocławia zostało wybudowane w 1710 r. przez zakon karmelitów trzewiczkowych, a już wcześniej znajdowała się tu rzeźba Matki Bożej przywieziona w 1630 r. podczas epidemii cholery. Kościół i klasztor konsekrował biskup włocławski Wojciech Bardziński. Kościół otrzymał wezwanie Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, Krzyża Świętego, Świętego Józefa, Świętego Michała i Wszystkich Świętych. W latach późniejszych zostało ono zmienione na Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. W 1825 r. władze pruskie przeprowadziły kasatę karmelitów i kościół stał się filią parafii pw. św. Mikołaja w Ludzisku. W 1921 r. do Markowic przybyli misjonarze oblaci. Przy klasztorze szybko powstał oblacki nowicjat (lata 1922–1939). W 1924 r. przy kościele została erygowana parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Podczas II wojny światowej kościół był zamknięty dla kultu religijnego. Niemcy urządzili tu magazyn i szkołę dla Hitlerjugend. Maryję uratowało dwóch braci zakonnych, ukrywając figurę. Z tym miejscem związane są postacie męczenników: bł. Józefa Cebuli OMI oraz sługi Bożego kl. Alfonsa Mańki OMI. Znajdowało się tu Niższe Seminarium Duchowne (1957–2013). W 2013 r. oblaci opuścili Markowice. Od tego czasu kościołem opiekują się księża z archidiecezji gnieźnieńskiej, z którymi oblaci współpracują. W 2015 r. świątynia stała się bazylika mniejszą.

fot. Wiesław Chojnowski OMI

Prokura Misyjna Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów powstała w maju 1969 r. w Poznaniu i została założona przez o. Walentego Zapłatę OMI. Oficjalnie powołana wówczas instytucja nazywała się Sekretariatem Powołań i Prokury Misyjnej. Założenie Prokury Misyjnej zbiegło się z wyjazdem na misje do Kamerunu (2 stycznia 1970 r.) polskich misjonarzy oblatów. Bardzo szybko wzrastała liczba Przyjaciół Misji, grona świeckich, którzy współpracują z misjonarzami oblatami. W 2017 r. Prokurę Misyjną połączono z redakcją czasopisma „Misyjne Drogi” i portalu misyjne.pl. Prokura Misyjna realizuje działania na rzecz bieżącego wsparcia misjonarzy i misji, jak i reaguje na sytuacje kryzysowe: klęski żywiołowe czy konflikty zbrojne, organizując różnego rodzaju pomoc, także online. Wysyła również wolontariuszy misyjnych. W 2022 r. Prokura Misyjna za całokształt działalności otrzymała medal Komisji Episkopatu Polski ds. Misji Benemerenti in Opere Evangelizationis. Obecnym dyrektorem Prokury Misyjnej jest o. Wiesław Chojnowski OMI. Liczba Przyjaciół Misji wynosi prawie 45 tysięcy osób w kraju i za granicą.

Marcin Wrzos OMI

 

fot. Wiesław Chojnowski OMI