Z listów św. Eugeniusza
27 września 2024
Są do usług wszystkich, nie ubiegają się o probostwa
Niektórzy członkowie kanadyjskiego duchowieństwa nieprzychylnie spoglądali na przybycie i posługę oblatów. Tak samo było we Francji, kiedy Eugeniusz założył zgromadzenie. Pisząc do biskupa Bourget z Montrealu, Eugeniusz przytoczył niektóre z tych skarg i kontynuował:
Miałbym dużo więcej do zacytowania Księdzu Biskupowi. Wolę jednak przejść do podziękowania za powołanie naszych dobrych ojców do posługi na swoim przedmieściu w Quebecu. Przyjaciel ks. de Charbonnela napisał mu z zadowoleniem o całym dobru, jakiego dokonali od czasu, gdy Ksiądz Biskup zlecił im troskę o te dusze, a mam nadzieję, że gdy mocno tam się osiedlą i gdy wspólnota będzie mogła tam się zebrać, dokonają dobra jeszcze więcej.
Niektórzy księża diecezjalni obawiali się, że oblaci odbiorą im parafie. Mianowanie biskupem Ottawy oblata Guiguesa w Ottawie spowodowało również ostrą falę krytyki.
Skąd więc ta zazdrość w stosunku do ludzi tak nieszkodliwych jak ci biedni oblaci Maryi? Są do usług wszystkich, nie ubiegają się o ich probostwa. Ponieważ jeden z nich wbrew swojej woli został wybrany na biskupstwo, prawdziwie misyjne, które może wypełnić tylko misjonarz, rozpętała się ogólna wrzawa, jakby każdemu z nich zabrano mitrę, której pragnął(List do biskupa Bourgeta z Montréalu, 10.05.1849, w: PO I, t. I, nr 117).
Gdziekolwiek czyni się dobro w imię Boga, moc zła próbuje je zniszczyć. Było to oczywiste w czasach Jezusa i tak było przez wieki. To grzech opanowuje ludzkie serca i sprawia, że wypowiadają słowa, które niszczą. Nikt nie jest od tego wolny.
Ponadto człowiek stworzony do wolności nosi w sobie ranę grzechu pierworodnego, który stale pociąga go ku złu i sprawia, że potrzebuje on odkupienia. Nauka ta jest nie tylko integralną częścią chrześcijańskiego Objawienia, ale ma również dużą wartość hermeneutyczną, gdyż pozwala zrozumieć ludzką rzeczywistość. Człowiek dąży do dobra, ale jest również zdolny do zła (Jan Paweł II, Centesimus Annus, nr 25).
Frank Santucci OMI, tłum. o. Roman Tyczyński OMI
Madagaskar: Prowincjał w Mahanoro
21 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
21 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
21 listopada 2024
Wrocław: misjonarz oblat na medal [ROZMOWA]
20 listopada 2024
Madagaskar: Prowincjał spotkał się z nowicjuszami
20 listopada 2024