Z listów św. Eugeniusza

15 października 2024

15 października 2024

Wyznanie bohaterskiego misjonarza

Eugeniusz zanotował w swoim dzienniku:

Wśród tak wielu listów przychodzących z tylu stron otrzymałem dzisiaj list od o. Laverlochere’a ze stemplem pocztowym Moose Factory. Podaje on parę interesujących szczegółów o swojej trudnej misji w regionie lodowatych mórz w Zatoce Hudsona. Z wielką pociechą przyjmuję pochwałę o. Arnauda, który kształcił się i przyjął kapłaństwo w Kanadzie. Ojciec Laverlochere pisze: „Biskup z Bytown da mi za towarzysza kochanego i cnotliwego o. Arnauda. Trudno mi wymienić wszystkie zalety tego młodziutkiego syna Maryi Niepokalanej. Piękno duszy i dobroć serca tak głęboko przeniknęły jego anielskie oblicze, że udziela się to wszystkim, którzy go spotykają. Tę opinię wielokrotnie wyrażali zarówno protestanci, jak i katolicy. Mówią, że ma tylko jedną wadę, jest zbyt młody. Odpowiadam, iż z tej wady wyrasta każdego dnia. Ta anielska twarz czyni go tak młodym, iż w wielu sytuacjach nie było mi łatwo przekonać urzędników Towarzystwa Morskiego Zatoki Hudsona, iż jest on księdzem tak jak ja. Dusza tak niewinna, tak czysta nawet nie przeczuwa całej grozy zła panującego w świecie. Brak mu jeszcze roztropności węża, która jest nieodłączna od prostoty gołębicy, a tę cnotę posiada w stopniu najwyższym. Błogosławię Pana, że zesłał mi takiego towarzysza. Wyznaję, czcigodny ojcze, że choć nie mówi do mnie ani słowa, rumienię się z powodu mego tchórzostwa”.

Jak ocenić to wyznanie bohaterskiego misjonarza, który dał dowód niezwykłego poświęcenia, z powodzeniem kieruje misjami, jakie założył, a inne odwiedza co roku i udoskonala? Ojciec Laverlochere jest, przyznajmy, tak samo pokorny jak potężny w działaniu (Dziennik, 26.10.1849, w: PO I, t. XXII).

Duma Eugeniusza z osiągnięć jego misjonarskiej rodziny jest oczywista. My także jesteśmy zaproszeni do docenienia dzisiejszych osiągnięć charyzmatycznej rodziny oblackiej. Każdego dnia na naszej oficjalnej stronie internetowej publikowane są wiadomości od naszych misjonarzy z całego świata: https://www.omiworld.org/fr/ Zajrzyj i doceń je!

Franc Santucci OMI, tłum. Roman Tyczyński OMI