Wrocław: dziękczynna pielgrzymka do Lourdes
Od 9 do 16 października 2024 roku oblaccy parafianie z Wrocławia odbyli dziękczynną pielgrzymkę z okazji 30-lecia funkcjonowania kościoła pw. Matki Bożej Królowej Pokoju.
6 października parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju we Wrocławiu obchodziła uroczystości 30-lecia poświęcenia kościoła. Trzy dni po tym wydarzeniu parafianie wyruszyli na pielgrzymkę dziękczynną do Lourdes. Część trasy przebyli lotem do Girony, a pozostałą część podróży odbyli autobusem. Pielgrzymi dotarli do Barcelony, gdzie odbyli spacer słynną ulicą La Rambla, odwiedzili targ La Boqueria oraz bazylikę Sagrada Família. Kolejnym punktem pielgrzymki była Andora, gdzie pielgrzymi modlili się w Sanktuarium Matki Boskiej z Meritxell. Głównym celem pielgrzymki było Lourdes — francuskie sanktuarium położone u stóp Pirenejów. To tam w 1858 roku Maryja zaczęła ukazywać się czternastoletniej Bernadetcie Soubirous, córce ubogiego młynarza, nad rzeką Gave, nieopodal groty Massabielle. W Lourdes pielgrzymi spędzili kilka dni na modlitwie, uczestnicząc w drodze krzyżowej, modlitwach różańcowych oraz procesji ze świecami, wspólnie z innymi pielgrzymami, których liczba wynosiła około 40 tysięcy. W drodze powrotnej zatrzymali się w Montserrat, gdzie odwiedzili sanktuarium Czarnej Madonny, patronki Katalonii, położone na wysokości blisko tysiąca metrów.
Jak mówi o. Błażej Mielcarek OMI, proboszcz: – Pielgrzymka była czasem dziękczynienia za parafię, za wspólną działalność parafian i oblatów. Pojechaliśmy tam razem z pielgrzymami z parafii Chrystusa Odkupiciela z Poznania. Na miejscu spotkaliśmy oblatów zaangażowanych w posługę na rzecz pielgrzymów. Najważniejsze było dla nas spotkanie z Matką Bożą z Lourdes. Mieliśmy czas na modlitwę, różaniec, drogę krzyżową, procesję różańcową ze świecami. Dla mnie ważne było tworzenie wspólnoty parafialnej, bycie z ludźmi, modlitwa, rozmowy — tworzenie Kościoła parafialnego.
Niemieccy Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Wrocławia, do dzielnicy Popowice, w 1928 r. Wcześniej, bo w 1905 r. wybudowano tu kaplicę pw. św. Jerzego i utworzono samodzielny okręg duszpasterski, który w roku 1914 został podniesiony do rangi parafii. Oblaci niemieccy, na prośbę biskupa, nabyli teren z kościołem oraz plebanią i osiedlili się w połowie stycznia 1928 r. Po II wojnie światowej, 1 1947 r., posługę w tej parafii we Wrocławiu podjęli oblaci z prowincji polskiej. Na prośbę ówczesnego administratora apostolskiego posługując jeszcze w dwóch sąsiadujących z parafią kaplicach, które z czasem stały się samodzielnymi parafiami na Pilczycach i Kozanowie. Po uzyskaniu pozwolenia władz został wybudowany nowy kościół pw. Matki Bożej Królowej Pokoju, poświęcony w 1994 r. Z czasem wyremontowano salki parafialne i dom oblacki. Oblaci, oprócz prowadzenia duszpasterstwa parafialnego i rekolekcyjnego, zaangażowani są w posługę w zakładzie karnym oraz w pracę naukową na PWT. Aktualnym przełożonym domu jest o. dr Marian Puchała OMI.
Błażej Mielcarek OMI / Marcin Wrzos OMI
Fot. Błażej Mielcarek OMI
Z pasji do muzyki
22 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024
Madagaskar: Prowincjał w Mahanoro
21 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
21 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
21 listopada 2024