Lubliniec: XIII Zaduszki Muzyczne „u Oblat” [+GALERIA]
Kolejny raz oblacka parafia w Lublińcu zorganizowała Muzyczne Zaduszki „u Oblat”. Zgromadziły wielu uczestników. W tym roku tematem przewodnim było „Nowe Jeruzalem".
Już po raz XIII oblacka parafia w Lublińcu zorganizowała Muzyczne Zaduszki „u Oblat”. Uczestnicy przeżyli całą historię zbawienia – od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, aż do misterium paschalnego Jezusa Chrystusa.
Wieczór zadumy rozpoczął się różańcem z wypominkami za zmarłych. Następnie uroczystej mszy św. z nieszporami przewodniczył proboszcz, o. Tomasz Woźny OMI. Wygłosił kazanie w oparciu o pantomimę opowiadającej o dekalogu, którą wykonała młodzież ze wspólnoty NINIWA z Lublińca. Po Eucharystii odbyło się uwielbienie w oparciu o wersety biblijne. Kulminacyjnym momentem zaduszek muzycznych było uroczyste wniesienie zapalonego Paschału symbolizującego zmartwychwstałego Chrystusa. Następnie odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Osoby, które przyniosły do kościoła znicze, po odpaleniu ich od Paschału mogły zanieść je na groby swoich bliskich. W sposób szczególny w prowadzenie zaduszek muzycznych zaangażowana była parafialna diakonia muzyczna Domowego Kościoła.
Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Lublińca w 1922 r. Wiązało się to z zakupem budynku zakładu wychowawczego, który zaprzestał funkcjonowania. Był on niezbędny do przeniesienia tu oblackiego junioratu (Niższego Seminarium Duchownego) z Krotoszyna, gdyż uczniowie nie mieścili się w tamtejszej placówce. Zakupiony zakład, oprócz dwupiętrowego okazałego budynku, posiadał park, ogród i ziemię uprawną. Oblaci, po przejęciu budynku, przystąpili do jego adaptacji dla potrzeb szkolnych. W latach 1925–1930 dobudowano dwa nowe skrzydła, w których mieściły się kaplica pw. św. Stanisława Kostki i sala teatralna oraz refektarz, sale wykładowe i sypialnie juniorów. W otaczającym budynki parku wybudowano w 1937 r. Grotę Matki Bożej z Lourdes. Liczba uczniów dochodziła prawie do 300. Na skutek rozwoju miasta kościół pw. św. Stanisława Kostki stał się w 1941 r. samodzielną parafią, którą wówczas prowadzili oblaci niemieccy. Powojenna działalność junioratu lublinieckiego nie trwała jednak długo, gdyż komuniści nakazali w 1952 r. całkowicie zamknąć i zagrabić pomieszczenia Niższego Seminarium Duchownego. Dopiero w roku 2000 oblaci odzyskali zagarnięte przez państwo pomieszczenia i tereny zewnętrzne. W tych pomieszczeniach mieści się teraz Katolicki Zespół Szkolno-Przedszkolny im. św. Edyty Stein Fundacji Edukacji Katolickiej. Mieszkający tu oblaci są zaangażowani w duszpasterstwo parafialne i rekolekcyjne, a także kapelanat sióstr i szpitali. W obrębie klasztoru znajduje się skrzydło dla starszych i chorych oblatów, tzw. infirmeria. Aktualnym przełożonym domu jest o. Bernard Briks OMI.
red. Marcin Wrzos OMI
foto. Jakub Król OMI
Z pasji do muzyki
22 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024
Madagaskar: Prowincjał w Mahanoro
21 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
21 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
21 listopada 2024