
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Maryja w perspektywie zbawienia
Lubowicki napisał: Mając 17 lat Eugeniusz przybywa do Palermo, gdzie pozostaje przez cztery lata. To tam umocnił się w przekonaniu odnośnie do niepokalanego poczęcia i Chrystocentrycznego charakteru kultu maryjnego. Gdy w seminarium będzie mowa o niepokalanym poczęciu, przypomni sobie o Palermo. Na marginesie jego notatek z dogmatyki, na stronie świadectw tradycji wymienionych przez profesora, seminarzysta dodaje:
Arcybiskup Palermo i wszystkie władze tego wielkiego miasta co roku odnawiają przysięgę, aby przelać swoją krew aż do ostanie kropli w dla zachowania tej prawdy(Traktat o grzechach, s. 3, rękopis przechowywany w Archiwum Domu Generalnego, DM-III 4).
Inne wspomnienie dotyczy święta nazywanego Triumfem Odkupienia. W swoim „Dzienniku” z wygnania dwie strony poświęcił na opis procesji, gdzie spomiędzy osób Nowego Testamentu Maryja zawsze jest przedstawiana i boku Chrystusa i w relacji do Niego. Wydaje się, że Eugeniusz był przyzwyczajony, aby na Nią patrzeć w perspektywie zbawienia (Lubowicki, Maryja, w: Słownik Wartości Oblackich).
Nigdy nie oddajemy zbyt wielkiej czci Jezusowi jak tylko wtedy, gdy czcimy Jego Matkę, a czcimy Ją po prostu i jedynie, gdy jeszcze bardziej Ją kochamy. Tylko do Niej podążamy jako do drogi, która wiedzie nas do celu, którego szukamy – do Jej Syna, Jezusa Chrystusa (święty Ludwik Maria de Montfort).
Franc Santucci OMI, tłum. Roman Tyczyński OMI
Komentarz do Ewangelii dnia
13 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
12 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
11 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
10 maja 2025