Bodzanów: święty Mikołaj u dzieci

Wspomnienie św. Mikołaja, biskupa z Miry, związane jest z darowaniem i otrzymywaniem upominków. W tym roku miało ono szczególne znaczenie dla parafian z Bodzanowa, dotkniętych skutkami powodzi. 5 grudnia w Szkole Podstawowej w Bodzanowie pojawił się św. Mikołaj.

6 grudnia 2024

Dzieci z miejscowej szkoły podstawowej przyjęły świętego Mikołaja z ogromną radością 5 grudnia, w przededniu liturgicznego wspomnienia tego świętego. Spotkanie stało się okazją do wywołania uśmiechu na twarzach najmłodszych, mimo trudności, z jakimi mierzy się cała miejscowa wspólnota. „Bardzo dziękujemy wszystkim wolontariuszom, na czele z panem Wojtkiem i jego ekipą, za zorganizowanie spotkania ze św. Mikołajem. Ogromne podziękowania kierujemy również do ofiarodawców i sponsorów za przygotowanie paczek dla najmłodszych mieszkańców naszej społeczności” – napisali oblaci na swoim profilu na Facebooku.

Od pierwszych dni po powodzi wolontariusze ze Śremu w Wielkopolsce angażują się w niesienie pomocy na terenie Bodzanowa i okolicznych miejscowości. Ich zaangażowanie w pomoc humanitarną jest wyjątkowym świadectwem solidarności i miłości bliźniego..

Foto. arch. Parafia pw. św. Józefa Robotnika w Bodzanowie/Głuchołazy – Miasto i Gmina

Święty Mikołaj z Miry, biskup z przełomu III i IV wieku, pozostaje symbolem hojności, miłosierdzia i troski o innych. Znany z czynienia dobra, inspirował nie tylko swoją postawą wiary, ale także historiami o pomaganiu potrzebującym. To właśnie jego postać stała się pierwowzorem współczesnego „świętego Mikołaja”, który każdego roku przynosi dzieciom radość i nadzieję. Święty Mikołaj z Miry, znany również jako Mikołaj z Bari, żył na przełomie III i IV wieku (ok. 270–343). Był biskupem Miry, miasta położonego w Licji (dzisiejsza Turcja). Jego życie owiane jest licznymi legendami, które uczyniły go jednym z najbardziej czczonych świętych chrześcijaństwa. Mikołaj pochodził z zamożnej rodziny chrześcijańskiej i od młodości wyróżniał się głęboką pobożnością. Po śmierci rodziców odziedziczył pokaźny majątek, który rozdawał ubogim, stając się symbolem hojności i troski o potrzebujących. Najsłynniejsza opowieść o nim dotyczy uratowania trzech sióstr od haniebnego losu – według legendy potajemnie podrzucił im pieniądze na posag, dzięki czemu mogły zawrzeć małżeństwo. Jako biskup Miry zasłynął swoją obroną wiary chrześcijańskiej, zwłaszcza podczas prześladowań za cesarza Dioklecjana. Brał również udział w soborze nicejskim (325 r.), gdzie stanowczo występował przeciwko herezji ariańskiej. Jego życie pełne było aktów miłosierdzia, cudów i nieustannej troski o swoich wiernych. Święty Mikołaj zmarł 6 grudnia około 343 roku. Jego relikwie zostały później przeniesione do Bari we Włoszech, co uczyniło to miasto ważnym ośrodkiem kultu. Jest patronem dzieci, marynarzy, kupców i ubogich. Jego postać stała się inspiracją dla współczesnego „Świętego Mikołaja”, który obdarowuje dzieci prezentami. Święty Mikołaj pozostaje symbolem bezinteresownej dobroci i troski o drugiego człowieka.

Foto. arch. Parafia pw. św. Józefa Robotnika w Bodzanowie/Głuchołazy – Miasto i Gmina


Niemieccy Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Bodzanowa (wówczas Langendorfu) w roku 1932, byli tu do zakończenia wojny. W jej czasie niemieccy oblaci zaangażowali się w posługę duszpasterską także na rzecz Polaków. Od roku 1946 działalność placówki kontynuowali polscy oblaci. Sam klasztor pochodzi z XVII w., kiedy zamieszkiwali tu jezuici, okresowo prowadząc także szkołę. Mieszkający tu oblaci są zaangażowani w duszpasterstwo parafialne i rekolekcyjne, a przy domu oblackim funkcjonuje ośrodek rekolekcyjno-wypoczynkowy. Aktualnym przełożonym domu jest o. Leszek Walendzik OMI. Klasztor ucierpiał w trakcie powodzi w 2024 roku.

 

Michał Tomczak OMI / Marcin Wrzos OMI / FB Parafia Rzymskokatolicka Świętego Józefa Robotnika w Bodzanowie

Foto. arch. Parafia św. Józefa Robotnika w Bodzanowie/Głuchołazy – Miasto i Gmina