Gdańsk: spotkania odpowiedzialnych za finanse
W domu oblackim w Gdańsku od 3 grudnia trwają spotkania współbraci odpowiedzialnych za sprawy materialne zgromadzenia.
We wtorek 3 grudnia rozpoczęło się w Gdańsku spotkanie Generalnej Komisji Finansowej. W jej skład wchodzą: o. Charles Rensburg OMI – ekonom generalny, o. Peter Foley OMI – asystent ekonoma generalnego, o. Anton Grecian OMI – ekonom prowincji Colombo (Sri Lanka), o. Gerard Conlan OMI – ekonom delegatury w Kenii, Jim Chambers, Jordan Dosch – dyrektor finansowy prowincji Notre Dame (Kanada) i o. Józef Czernecki OMI – ekonom prowincji polskiej. Komitet spotyka się regularnie dwa razy w roku, zazwyczaj w Rzymie. Po raz pierwszy jego obrady odbyły się w Polsce. W czasie posiedzenia omawiane są budżety poszczególnych jednostek, raporty finansowe i analizowana jest sytuacja finansowa zgromadzenia. Komitet przedstawia swoje rekomendacje ojcu generałowi i radzie generalnej. Spotkanie zakończyło się 5 grudnia.
Od piątku 6 grudnia trwa z kolei połączone spotkanie Generalnej Komisji Finansowej z ekonomami prowincjalnymi Regionu Europy w którym uczestniczą o. Antoni Bochm OMI – wikariusz generalny, o. Alberto Gnemmi OMI – radny generalny regionu Europy oraz o. Renaud Saliba OMI – prowincjał francuskiej prowincji i przewodniczący regionu Europy. Spotkanie jest okazją do dzielenia się doświadczeniami dla lepszego zarządzania dobrami materialnymi w służbie ubogim. Ostatnie takie spotkanie odbyło się 5 lat temu. Zakończy się celebracją uroczystości Niepokalanego Poczęcia w kościele św. Józefa w Gdańsku w niedzielę o godzinie 13:00, pod przewodnictwem wikariusza generalnego Antoniego Bochma OMI (transmisja: https://gdansk.oblaci.pl/transmisja-z-kosciola).
Foto. Marek Dziedzic OMI
Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Gdańska zaraz po wojnie – w styczniu 1947 r. Otrzymali do odbudowy pokarmelitański zniszczony i spalony kościół oraz klasztor św. Józefa – pierwotnie od roku 1357 mieścił się tu szpital, kaplica pw. św. Jerzego i klasztor. Kaplica, z czasem, w wyniku rozbudowy obiektu stałą się częścią kompleksu klasztornego. W nim 27 marca 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej spalili ponad setkę osób. Proces odbudowy trwał kilkadziesiąt lat. Od 1964 r. misjonarze oblaci otworzyli kaplicę wieczystej adoracji oraz zapoczątkowali całodzienną spowiedź, z której chętnie korzystają mieszkańcy miasta. Od roku 2000 kościół św. Józefa stał się sanktuarium Ofiar Nieludzkich Systemów. W 2019 r. uruchomiono w jego murach Oblackie Centrum Edukacji i Kultury, a w 2024 odrestaurowano dawną plebanię z miejscami noclegowymi. Mieszkający tu oblaci są zaangażowani w duszpasterstwo rekolekcyjne, sanktuaryjne, całodzienną spowiedź, a przy domu oblackim funkcjonuje ośrodek kulturalny. Aktualnym przełożonym domu jest o. Krzysztof Czepirski OMI.
Marek Dziedzic OMI / Marcin Wrzos OMI / Józef Czernecki OMI
Foto. Marek Dziedzic OMI / Józef Czernecki OMI
Lubliniec: pastorałka „Lubią mi się Święta!”
23 grudnia 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
23 grudnia 2024
Z listów św. Eugeniusza
23 grudnia 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 grudnia 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
21 grudnia 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
20 grudnia 2024