Bożonarodzeniowe szopki we wspólnotach oblackich [GALERIA]

W oblackich parafiach w całej Polsce można podziwiać bożonarodzeniowe szopki. W niektórych z nich znajdują się żywe zwierzęta.

27 grudnia 2024

Szopki są zazwyczaj stałym elementem dekoracji świątecznych w kościołach. Każda wspólnota przygotowuje swoją interpretację sceny narodzin Jezusa Chrystusa. Największe zainteresowanie budzą te instalacje, w których znaleźć można żywe zwierzęta. Takie szopki można zobaczyć w Obrze, Katowicach, a także w Kodniu.

Kodeń – żywa szopka

– Żywa szopka cieszy się dużym zainteresowaniem wiernych. Zwierzaki robią furorę zwłaszcza wśród najmłodszych. Mamy małą krowę, która ma na imię Lusia, kozę imieniem Mietek i parę innych zwierzątek. Codziennie są odwiedzane przez sporą liczbę okolicznych mieszkańców – mówi o. Mariusz Bosek OMI, rzecznik sanktuarium maryjnego w Kodniu.

Obra – żywa szopka

fot. K. Kubiak

Katowice – żywa szopka

– Mamy owce, baranki, kozy, kury, koguta. Szopka budziła duże zainteresowanie. Była wystawiona w dniach od 23 do 30 grudnia – mówi o. Rafał Bytner OMI, katowicki proboszcz.

Poniżej przegląd oblackich szopek na podstawie zdjęć opublikowanych w mediach społecznościowych.

Kokotek

Wrocław

Zahutyń

Lubliniec

Siedlce

Grotniki

fot. Kamila Anna Dratkowicz

W Polsce oblaci są obecni od 1920 r. Zgromadzenie zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 r. w Aix-en-Provence we Francji. Obecnie liczy ok. 3400 zakonników, a do polskiej prowincji należy ponad 400 oblatów, prawie 250 pracuje w kraju, a inni w należących do niej jurysdykcjach: na Madagaskarze i Reunion, w Ukrainie wraz z Rosją, we Francji-Beneluksie, Skandynawii, Białorusi i Turkmenistanie. Poza polską prowincją zakonną posługuje kolejnych około 100 oblatów pochodzących z Polski. Wśród nich jest czterech biskupów. Misjonarze oblaci są zgromadzeniem misyjnym. Ich naczelną służbą w Kościele jest ukazywanie Chrystusa i Jego królestwa ludziom najbardziej opuszczonym i ubogim, jak i niesienie Dobrej Nowiny ludom, które jeszcze nie poznały Chrystusa oraz pomoc w odkrywaniu ich własnej wartości w świetle Ewangelii. Natomiast tam, gdzie Kościół już istnieje, oblaci kierują się do osób, które mają z nim najmniej kontaktu. Przełożonym oblatów w Polsce jest o. Marek Ochlak OMI, wieloletni misjonarz na Madagaskarze. 

 

Michał Jóźwiak