Gdańsk: kościół rektoralny pw. św. Józefa kościołem jubileuszowym
– To dla nas wielkie wyróżnienie i zaszczyt, a także docenienie naszej wieloletniej posługi w stałym konfesjonale – mówi o. Krzysztof Czepirski OMI.
29 grudnia 2024 r. w archikatedrze oliwskiej arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita gdański, zainaugurował Rok Jubileuszowy. W czasie uroczystej mszy św. wręczył dekrety ustanawiające kościoły jubileuszowe w archidiecezji gdańskiej.
Arcybiskup Wojda ustanowił 27 kościołów jubileuszowych. Jednym z nich jest kościół rektoralny pw. św. Józefa w Gdańsku, którym opiekują się ojcowie oblaci. Z historią kościoła można zapoznać się tutaj.
O. Krzysztof Czepirski, rektor kościoła i przełożony oblatów w Gdańsku, zaznacza:
„Główne celebracje związane z sakramentem pokuty i pojednania odbędą się w naszej świątyni w sobotę, 5 kwietnia 2025 r. Niewątpliwie trwająca od 60 lat posługa Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w stałym konfesjonale została w ten sposób wyróżniona przez metropolitę”.
Rocznie ojcowie z gdańskiego klasztoru, spowiadając we wszystkie dni roku, jednają z Bogiem blisko 50 tys. penitentów. Sakrament pokuty i pojednania jest sprawowany w kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu w dni powszednie od godz. 6.00 do 18.00, a w niedziele i dni świąteczne od godz. 8.00 do 18.00.
Ojciec Czepirski dodaje, że w Roku Jubileuszowym trzech ojców z klasztoru w Gdańsku, ustanowionych przez papieża jako misjonarze miłosierdzia, będzie pełnić tę szczególną posługę. Są to: o. Sebastian Stasiak OMI, o. Artur Piwowarczyk OMI i o. Marcin Szwarc OMI. W każdy drugi piątek miesiąca jeden z nich będzie pełnił dyżur od godz. 15.00 do 18.00.
W każdą pierwszą niedzielę miesiąca będą wygłaszane homilie o sakramencie pokuty i pojednania. W planie na cały rok przewidziane są również dni skupienia, prelekcje oraz celebracje związane z tym sakramentem.
Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Gdańska zaraz po wojnie – w styczniu 1947 r. Otrzymali do odbudowy pokarmelitański zniszczony i spalony kościół oraz klasztor św. Józefa – pierwotnie od roku 1357 mieścił się tu szpital, kaplica pw. św. Jerzego i klasztor. Kaplica, z czasem, w wyniku rozbudowy obiektu stałą się częścią kompleksu klasztornego. W nim 27 marca 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej spalili ponad setkę osób. Proces odbudowy trwał kilkadziesiąt lat. Od 1964 r. misjonarze oblaci otworzyli kaplicę wieczystej adoracji oraz zapoczątkowali całodzienną spowiedź, z której chętnie korzystają mieszkańcy miasta. Od roku 2000 kościół św. Józefa stał się sanktuarium Ofiar Nieludzkich Systemów. W 2019 r. uruchomiono w jego murach Oblackie Centrum Edukacji i Kultury, a w 2024 odrestaurowano dawną plebanię z miejscami noclegowymi. Mieszkający tu oblaci są zaangażowani w duszpasterstwo rekolekcyjne, sanktuaryjne, całodzienną spowiedź, a przy domu oblackim funkcjonuje ośrodek kulturalny. Aktualnym przełożonym domu jest o. Krzysztof Czepirski OMI.
Robert Grabka OMI
Fot arch. oblaci.pl
rozważanie ewangelii
5 stycznia 2025
rozważanie Ewangelii
4 stycznia 2025
Warszawa: trzy nowe publikacje o. Jarosława Różańskiego OMI
3 stycznia 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
3 stycznia 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
2 stycznia 2025