Kodeń: sanktuarium maryjne kościołem jubileuszowym
Jednym z kościołów jubileuszowych na terenie diecezji siedleckiej jest sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia – Matki Jedności. Opiekują się nim ojcowie oblaci.
24 grudnia 2024 r. papież Franciszek zainaugurował obchody Roku Jubileuszowego 2025. Kilka dni później Jubileusz rozpoczął się na poziomie poszczególnych diecezji. W ramach obchodów Roku Jubileuszowego biskupi wyznaczyli na terenie swoich diecezji tzw. kościoły jubileuszowe. Dekretem bp. Kazimierza Gurdy, ordynariusza siedleckiego, jednym z takich 23 kościołów na terenie diecezji siedleckiej jest bazylika kodeńska.
Miejsce łaski
Do sanktuarium maryjnego w Kodniu co roku przybywa ok. 300 tys. pielgrzymów z całego świata. Nie dziwi więc, ze to właśnie ten kościół został wybrany jako jeden z kościołów jubileuszowych w diecezji siedleckiej. Zgodnie z wola papieża świątynie te są miejscami szczególnej łaski, ale i powrotu do doświadczenia bliskości Boga, Jego miłości i przebaczenia. – To łaska odkrycia na nowo radości wiary, o czym papież mówi w wypowiedziach o Roku Jubileuszowym. Człowiek potrzebuje takiego przypomnienia, dlatego mamy jubileusze co 25 lat – mówi o. Mariusz Bosek OMI, rzecznik kodeńskiego sanktuarium. – Papież chciał umożliwić jak największej liczbie ludzi doświadczenie dobroci Boga w tym Roku Jubileuszowym. Dał więc m.in. możliwość zyskania odpustu zupełnego nie tylko w Rzymie, ale także w wyznaczonych do tego kościołach na całym świecie. To miejsca pielgrzymek dla tych, którzy z powodów finansowych czy jakichkolwiek innych nie mogą się udać na pielgrzymkę do Rzymu. Mogą pielgrzymować do bliskich sobie sanktuariów czy kościołów i w nich uzyskać odpust jubileuszowy. Bardzo cieszymy się, że bazylika kodeńska to miejsce szczególnej łaski, że za nawiedzenie tego miejsca można uzyskać odpust zupełny – kontynuuje o. Bosek.
Działań nie brakuje
Oblaci posługujący w Kodniu na razie pracują nad programem dodatkowych propozycji, które zaoferują w tym roku pielgrzymom. Wśród nich mogą znaleźć się m.in. specjalne rekolekcje maryjne. Ojcowie przyznają, że proszą ich o organizację takowych ludzie odwiedzający sanktuarium. Przez cały rok odbędzie się tez wiele wydarzeń, które pątnicy odwiedzjący Kodeń dobrze już znają. – Wiele inicjatyw podejmowanych w sanktuarium doskonale wpisuje się w to, co pomaga ludziom wzrastać w Bogu, doświadczać Jego miłości, Jego bliskości – o co tez prosi papież Franciszek. W naszym sanktuarium przede wszystkim mamy sakrament pokuty i pojednania sprawowany przez wiele godzin dziennie. Jest nawet możliwość umówienia się na spowiedź czy rozmowę poza godzinami spowiedzi. Zawsze ktoś jest dyspozycyjny, ktoś zawsze pełni dyżur, by na taką potrzebę pielgrzymów odpowiedzieć. Mamy codziennie od 15.00 do 16.00 adorację Najświętszego Sakramentu. Zawierzamy wtedy Bożemu miłosierdziu sprawy pozostawione przez pielgrzymów – opowiada rzecznik sanktuarium.
Przewodniczką – Maryja
Ojciec Mariusz Bosek zaznacza, że Matka Boża Kodeńska będzie w Roku jubileuszowym przewodniczką dla pielgrzymów nadziei przybywających do Kodnia. Zauważa, że papież w bulli ustanawiającej Rok Jubileuszowy wymienił Maryję wśród znaków nadziei, którymi Bóg nas szczególnie porusza. – Widzimy w Niej niezwykły optymizm wiary i realizm życia – opowiada misjonarz oblat. Zauważa, że życie Maryi nie było łatwe – doświadczyła przecież męki i śmierci swojego Syna. Jednak wciąż powtarzała Bogu „tak”, które wypowiedziała podczas zwiastowania. – Nie straciła nadziei, nie zbuntowała się przeciwko Bogu. Wierzyła, że Bóg z każdej sytuacji potrafi wyprowadzić jakieś dobro, bo Bóg jest miłością. W tym sensie jest Ona dla nas wielkim znakiem nadziei. Była człowiekiem, takim jak każdy z nas, chociaż wybranym, niezwykłym. Ona doskonale rozumie nasze troski, trudności, wie, przez co przechodzimy. Dlatego jest nam tak bardzo bliska i dlatego sanktuaria maryjne są miejscami, do których pielgrzymi przynoszą swoje troski, kłopoty, by doznać pocieszenia, by doznać przemiany swojego życia, uzdrowienia – fizycznego czy duchowego – opowiada o. Bosek. Oblat zauważa, ze tylko w Kodniu jest ponad 1000 spisanych świadectw dotyczących różnych cudownych zdarzeń – które zadziały się za wstawiennictwem Maryi.
Kierunek: nadzieja
Ojciec Mariusz Bosek OMI podkreśla, że oblaci podczas rekolekcji i różnych nauk będą wyjaśniać pielgrzymom, co znaczy być pielgrzymem nadziei – zwłaszcza w trudnych, naznaczonych wojną, niepewnością, kryzysem wartości i niechęcią do Boga i Kościoła czasach. – Papież ma odwagę mówić, że jesteśmy pielgrzymami nadziei. Pielgrzym to ten, który nie stoi w miejscu, ale jest w drodze, poszukuje, nie zadowala się małymi, drobnymi rzeczami, nie jest pasywny, bierny – ale wyrusza w trudzie poszukiwania prawdy, szczęścia, które daje Bóg. Jest też pielgrzymem, który poszukuje nadziei. Dzisiejszy człowiek szuka nadziei – dopowiada rzecznik kodeńskiego sanktuarium. Wyjaśnia jedna, że nie chodzi o nadzieję życzeniową – „żeby wszystko było dobrze, żeby życie było lekkie i przyjemne”. Chrześcijańska nadzieja to pewność, którą gwarantuje nam sam Pan Bóg.
Na zakończenie o. Mariusz Bosek OMI zauważa też, że szczególną rolę w Roku Jubileuszowym pełnią też misjonarze miłosierdzia. Rzecznik sanktuarium kodeńskiego jest jednym z nich. Otrzymali władze rozgrzeszania w sakramencie pokuty grzechów ciężkich zarezerwowanych dla Stolicy Apostolskiej. W diecezji siedleckiej misjonarze miłosierdzia dodatkowo zaczynają też posługę wśród migrantów – zwłaszcza z Ameryki Południowej i Azji. Już pod koniec 2024 r. udało się zorganizować dwa pierwsze spotkania z migrantami – wspólne świętowanie Bożego Narodzenia. Mają też zostać stworzone przynajmniej dwa centra poświęcone migrantom, w których będą mogli otrzymać pomoc prawną, psychologiczną, uczyć się języka polskiego.
Kodeń n. Bugiem
Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, nazywanej Matką Jedności i Królową Podlasia, znajduje się na trasie Szlaku Renesansu Lubelskiego. Kościół pw. św. Anny został wzniesiony w latach 1629–1635 w stylu późnego renesansu, w miejscu wcześniejszego, drewnianego kościoła z 1599 r. Według legendy w XVII w. potomek możnego miejscowego rodu Mikołaj Sapieha został uzdrowiony w trakcie mszy św. odprawianej przez papieża Urbana VIII przed obrazem Matki Bożej Gregoriańskiej w Watykanie. Ponieważ nie uzyskał zgody papieża na wywiezienie obrazu do Polski, wykradł go i zmyliwszy papieskie pogonie przywiózł do Kodnia 15 września 1631 r. W 1709 r. papież Klemens XI wydaje bullę ustanawiającą kościół św. Anny kolegiatą. Po koronacji obrazu Matki Bożej koronami papieskimi w roku 1723 Kodeń stał się Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. W 1875 r., kiedy wojska carskie zajmowały kodeński kościół na cerkiew, obraz został wywieziony na Jasną Górę. Powrócił do Kodnia w 1927 r., kiedy to opiekę nad kodeńskim sanktuarium powierzono Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W 1973 r. uzyskał tytuł bazyliki mniejszej. Historia obrazu i sanktuarium została zekranizowana w filmie „Błogosławiona wina” (2015). Aktualnym przełożonym i kustoszem sanktuarium jest o. Krzysztof Borodziej OMI.
Hubert Piechocki
Fot. arch. Mariusza Boska OMI
Z listów św. Eugeniusza
8 stycznia 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
8 stycznia 2025
Kędzierzyn-Koźle: barwny Orszak Trzech Króli [GALERIA]
7 stycznia 2025
Ukraina: dużo się zmieniło od wybuchu wojny
7 stycznia 2025
Z listów św. Eugeniusza
7 stycznia 2025
Z listów św. Eugeniusza
7 stycznia 2025