Kokotek: w trakcie Festiwalu Życia kaplica Świętych Młodzianków będzie kościołem jubileuszowym
„W czasie każdego Festiwalu Życia przewijają się przez kaplicę Świętych Młodzianków tysiące ludzi, dlatego też jest to dla nas zrozumiałe, że rangę kościoła jubileuszowego kaplica otrzyma wyłącznie na czas tego wydarzenia, ponieważ ta kaplica żyje wtedy 24 godziny na dobę” – mówi o. Tomasz Maniura OMI, duszpasterz młodzieży w Kokotku i organizator Festiwalu Życia.
W opublikowanym 15 grudnia 2024 r. liście adwentowym biskupa gliwickiego Sławomira Odera znajduje się lista kościołów jubileuszowych w diecezji. Jednym z nich, na szczególnych warunkach (wyłącznie w trakcie trwania Festiwalu Życia, czyli od 7 do 13 lipca 2025 r.), została kaplica Świętych Młodzianków przy Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA.
Jak zaznacza o. Tomasz Maniura OMI, włączenie kaplicy Świętych Młodzianków w obchody Roku Jubileuszowego 2025 miało miejsce dzięki ingerencji innego polskiego biskupa.
„Inicjatorem tego pomysłu nie są oblaci, ani biskup gliwicki, który zatwierdził tę inicjatywę, a biskup Grzegorz Suchodolski, który w Episkopacie Polski jest odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieży. Biskup chciał, by dwa największe wydarzenia dla młodzieży w polskim Kościele (czyli Lednica i Festiwal Życia w Kokotku) były miejscami włączonymi w Jubileusz 2025” – mówi duszpasterz z Kokotka.
Ojciec Tomasz Maniura OMI zwrócił uwagę na to, że nominacja kaplicy w Kokotku jest jasnym znakiem tego, że Kościół w Polsce chce być tam, gdzie młodzi, że chce do młodych wychodzić.
„Wiem o tym, że Kokotek w ostatnich latach stał się bardzo ważnym miejscem w polskim Kościele, jeśli chodzi o duszpasterstwo młodzieży. Na pewno ten wybór bp. Grzegorza Suchodolskiego nie jest niczym innym, jak tylko potwierdzeniem tego” – mówi o. Maniura.
Duszpasterz Młodzieży wspomniał także o tym, że to właśnie w Kokotku odbywało się m.in. Krajowe Forum Duszpasterzy Młodzieży, Krajowe Forum Zakonnych Duszpasterzy Młodzieży i posiedzenie Rady Episkopatu ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Oblat wskazał, że kwestią zupełnie zrozumiałą jest fakt, że kaplica Świętych Młodzianków zostanie włączona w Jubileusz 2025 wyłącznie w trakcie trwania Festiwalu Życia.
„Ta kaplica żyje wtedy 24 godziny na dobę. Przez cały czas jest też wystawiony Najświętszy Sakrament. Tam jest non stop pełno ludzi. Kaplica w trakcie Festiwalu Życia jest miejscem modlitwy i spowiedzi, a więc i naturalnym sercem festiwalu. Na co dzień jest to kaplica wewnętrzna, niepubliczna, na potrzeby Oblackiego Centrum Młodzieży NINIWA” – tłumaczy duszpasterz z Kokotka.
Tomasz Maniura OMI zapewnił także, że w trakcie trwania festiwalu informacja o możliwości uzyskania odpustu jubileuszowego będzie „napisana i powiedziana” i na pewno wyjaśniona młodym w zrozumiały sposób. W rozmowie duszpasterz z Kokotka wyraził również osobistą radość z faktu, iż kaplica Świętych Młodzianków będzie miejscem na mapie Jubileuszu 2025.
„Mnie osobiście bardzo to cieszy. Tę kaplicę budowała cała wspólnota oblacka, ale gdzieś tam czuję się inicjatorem tego pomysłu. W jakimś zakresie pod moim kierunkiem odbywała się budowa. Byłem także przy odbieraniu projektu. Dlatego tym bardziej cieszę się, że ta kaplica, która dopiero w maju będzie miała 3 lata swojego istnienia, gościła już kilka ważnych wydarzeń. Między innymi były to święcenia kapłańskie. Wiemy, że na czas Festiwalu Życia zostanie ona włączona w Jubileusz 2025. Ta historia pisze się dużymi literami, jak na niecałe 3 lata istnienia małej kapliczki przy oblackim centrum młodzieży” – dzieli się oblat.
***
Budowa kaplicy Świętych Młodzianków przy Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA w Kokotku rozpoczęła się w sierpniu 2021 r. Niecały rok później, 2 maja 2022 roku odbyło się uroczyste poświęcenie kaplicy, którego dokonał bp Grzegorz Suchodolski. Elementami sprawowanej liturgii było poświęcenie murów kaplicy oraz zgromadzonych wiernych, a także modlitwa o poświęcenie ołtarza z jego uroczystym nakryciem. Ukończenie budowy kaplicy było zwieńczeniem kilkuletniej adaptacji byłego hotelu Silesiana na ośrodek rekolekcyjny dla młodzieży.
W Wigilię Bożego Narodzenia 24 grudnia papież Franciszek uroczyście zainaugurował Rok Święty 2025. W tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej jest to rok szczególnej łaski, przypominający pochodzenie człowieka od Boga. W Księdze Kapłańskiej czytamy: “Cały ten rok pięćdziesiąty będzie dla was rokiem jubileuszowym – nie będziecie siać, nie będziecie żąć tego, co urośnie, nie będziecie zbierać nieobciętych winogron, 12 bo to będzie dla was jubileusz, to będzie dla was rzecz święta. Wolno wam jednak będzie jeść to, co urośnie na polu. W tym roku jubileuszowym każdy powróci do swej własności” (Kpł 25, 8-17). W 1300 roku Bonifacy VIII ogłosił pierwszy Jubileusz, nazywany również „Rokiem Świętym”. Okres jego występowania zmieniał się na przestrzeni lat: na początku odbywał się co 100 lat; następnie, w roku 1343 r. został skrócony do 50 lat przez papieża Klemensa VI, a ostatecznie do 25 lat w 1470 r. przez Pawła II. Odwołuje się on także do momentów „nadzwyczajnych”: np. w 1933 r. Pius XI chciał upamiętnić rocznicę Odkupienia, a w 2015 r. papież Franciszek ogłosił Rok Miłosierdzia. Inny był również sposób świętowania tego roku: pierwotnie zbiegał się on z wizytą w rzymskich bazylikach św. Piotra i Pawła, sukcesywnie wraz z kolejnymi pielgrzymkami, dodano inne znaki, jak np. Drzwi Święte. Uczestnicząc w Roku Świętym, można uzyskać odpust zupełny.
Antoni Jezierski
fot. wyróżniające: Grzegorz Szpak/niniwa.pl/edit. Antoni Jezierski
Komentarz do Ewangelii dnia
9 stycznia 2025
Z listów św. Eugeniusza
9 stycznia 2025
Z listów św. Eugeniusza
8 stycznia 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
8 stycznia 2025
Kędzierzyn-Koźle: barwny Orszak Trzech Króli [+GALERIA]
7 stycznia 2025
Ukraina: dużo się zmieniło od wybuchu wojny
7 stycznia 2025