Katowice: modlitwa o jedność chrześcijan [+GALERIA]

21 stycznia, w ramach obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, w oblackiej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, któremu przewodniczył bp Adam Wodarczyk. Uczestnicy spotkania wspólnie wyznali wiarę według tekstu credo ustalonego na soborze nicejskim w 325 r.

22 stycznia 2025

Na nabożeństwie byli obecni m.in.: ks. Adam Palion – przewodniczący Komisji ds. Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego Archidiecezji Katowickiej, ks. Przemysław Sawa – adiunkt w Zakładzie Teologii Dogmatycznej i Duchowości na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Jerzy Rogaczewski – prezbiter Okręgu Śląskiego Kościoła Chrześcijan Baptystów w Polsce.

fot. Adam Dylus

Jak podkreślił biorący udział w spotkaniu diakon stały Adam Dylus, „nabożeństwo w parafii już wiele lat temu wypracowało swój szczególny charakter, podkreślony jeszcze i rozwinięty w tym roku”. – Oprócz przewidzianych na ten dzień czytań liturgicznych, które jak zawsze przeczytali duchowni obecni na nabożeństwie, przygotowana była niesamowita oprawa muzyczna, którą od lat zapewnia zespół SzOP (Szczęśliwi Obecnością Pana) – powiedział uczestnik.

fot. Adam Dylus

Poruszającym i jednocześnie stałym punktem nabożeństw ekumenicznych w oblackiej parafii w Katowicach jest czas świadectw. W tym roku o swoim doświadczeniu i pracy na rzecz jedności chrześcijan opowiedzieli: Sylwia Sadlik – prezeska Fundacji Edukacji i Dialogu im. ks. dr. Petera Hockena i o. Mariusz Orczykowski OFMConv – wykładowca teologii dogmatycznej w Wyższym Seminarium Duchownym Ojców Franciszkanów w Krakowie. 

fot. Adam Dylus

Aby podkreślić ekumeniczny charakter nabożeństwa, uczestnicy spotkania wspólnie wyznali wiarę według tekstu credo ustalonego na soborze nicejskim w 325 r. Na pamiątkę 25-lecia podpisania przez kościoły wspólnej deklaracji o uznaniu chrztu duchowni przekazali wiernym świece, symboliczne „światło wiary”. Istotnym gestem podczas katowickiego nabożeństwa ekumenicznego był znak pokoju. Duchowni różnych wyznań zgodnie ze zwyczajem opuścili prezbiterium i wyszli do wiernych, przekazując im znak pokoju. 

Po błogosławieństwie rozdane zostały „Kalendarze Trzech Religii”. Na koniec wszyscy spotkali się w Domu Katechetycznym przy kawie i słodkich wypiekach.

fot. Adam Dylus


Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Katowic prawdopodobnie na początku 1934 r., a osiedlili się przy konwencie bonifratrów w Katowicach-Bogucicach, aby głosić rekolekcje i misje parafialne w języku polskim i niemieckim. Rozpoczęli budowę klasztoru i kaplicy na Koszutce, które zostały poświęcone w 1937 r. W latach wojennych dom w Katowicach został przyłączony do Niemieckiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz erygowano w 1940 r. samodzielną parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, co miało uchronić klasztor i kościół od grabieży przez okupantów niemieckich. Niestety, nie udało się to w całości, gdyż SS-mani przejęli większość pomieszczeń klasztornych i zdjęli krzyż żelbetonowy z elewacji. Wówczas proboszcz wraz z parafianami ustawili go przed kościołem, obsadzając kwiatami. W 1945 r. powrócili polscy oblaci, przystępując do odbudowy. Od roku 1954, po otrzymaniu zgody władz, rozbudowano znacznie kościół parafialny. Mieszkający tu oblaci są zaangażowani w duszpasterstwo parafialne i rekolekcyjne, a także sprawują posługę w stałym konfesjonale, są kapelanami sióstr zakonnych oraz szpitala bonifratrów, a także są zaangażowani w duszpasterstwo specjalistyczne osób głuchych i zmagających się z uzależnieniami. Aktualnym przełożonym domu jest o. Franciszek Bok OMI. 

 

Antoni Jezierski/Adam Dylus

fot. Adam Dylus