Obra: zakończyła się rada poszerzona naszej prowincji zakonnej
W dniach 25-26 stycznia 2025 r. odbywała się w Obrze k. Wolsztyna rada poszerzona Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W ostatnim dniu spotkania wystąpili przełożeni jurysdykcji zagranicznych odpowiedzialni za dzieła prowincjalne.
W Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze zakończyły się dziś dwudniowe obrady rady poszerzonej. W spotkaniu z radą prowincjalną uczestniczyli wyżsi przełożeni, lub ich przedstawiciele, z Ukrainy, Madagaskaru i krajów Beneluksu oraz zaprzyjaźnionej Prowincji Wniebowzięcia w Kanadzie, ponadto superiorowie dystryktu szwedzko-norweskiego, przełożeni domów zakonnych oraz odpowiedzialni za różne dzieła prowincji.
Dwudniowe spotkanie animował prowincjał Marek Ochlak OMI. W dniu kończącym obrady głos jako pierwszy zabrał prowincjał Jacek Nosowicz OMI z zaprzyjaźnionej Prowincji Wniebowzięcia w Kanadzie, gdzie misjonarze oblaci posługują przede wszystkim wśród Polonii oraz są zaangażowani m.in. w misje wśród Inuków za kołem podbiegunowym. Po nim doświadczeniem oblackiej posługi ewangelizacyjnej dzielili się przełożeni jurysdykcji należących do naszej prowincji: o. Damian Kopyto OMI – przełożony Delegatury Francja-Beneluks, o. Jagatha Gunapala Premanatha OMI – przełożony Dystryktu Szwedzko-Norweskiego, o. Marek Ochlak OMI – zabrał głos w zastępstwie o. Alphonse’a Philibera Rakotondravelo OMI, przełożonego Delegatury na Madagaskarze, o. Witalij Podolan OMI – przełożony Delegatury na Ukrainie, o. Andrzej Madej OMI – przełożony kościelny misji sui iuris w Turkmenistanie. Po przerwie głos zabrali odpowiedzialni za dzieła prowincji, ojcowie: Piotr Osowski OMI (Dom Rekolekcyjny „Alma Mater”), Tomasz Maniura OMI (OCM Kokotek), Wiesław Chojnowski OMI (Prokura Misyjna), Marcin Wrzos OMI (wydawnictwo „Misyjne Drogi”, koordynator medialny), Jan Wlazły OMI (Sekretariat Powołań, prenowicjat), Krzysztof Jamrozy OMI (mistrz nowicjatu), Sebastian Łuszczki OMI (rektor seminarium). Na zakończenie głos zabrał o. Leszek Walendzik OMI, przełożony wspólnoty w Bodzanowie, która doświadczyła zniszczeń w trakcie ostatniej powodzi, stała się hubem pomocowym dla parafian i okolicznych mieszkańców.
Dyrektorium prowincjalne, tak pisze o radzie poszerzonej: „[330] W skład rady poszerzonej wchodzą: członkowie administracji prowincjalnej, superiorowie delegatur i misji, przełożeni miejscowi, dyrektorzy dzieł oblackich, dyrektor Sekretariatu Powołań, dyrektor prenowicjatu, mistrz nowicjatu, ojciec duchowny prowincji, dyrektor formacji ustawicznej, prowincjalny prefekt studiów, dyrektor Prokury Misyjnej, redaktor naczelny „Misyjnych Dróg” i portalu misyjne.pl, prowincjalny duszpasterz młodzieży, prowincjalny inspektor danych osobowych, kurator i delegat prowincjała ds. ochrony nieletnich, duszpasterz ds. ochrony nieletnich, koordynator inicjatyw z dziedziny Justitia et Pax, koordynator ds. inicjatyw współpracy ze świeckimi, koordynator medialny, referent trzeźwościowy, przewodniczący komisji prowincjalnych i oblaci zaproszeni przez prowincjała (zob. R 106c). [331] Rada poszerzona, jako ciało doradcze prowincjała z radą, zbiera się przynajmniej raz w roku w celu omówienia bieżących spraw prowincji (zob. K 108; RR 108abc)”.
W Polsce oblaci są obecni od 1920 r. Zgromadzenie zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 r. w Aix-en-Provence we Francji. Obecnie liczy ok. 3400 zakonników, a do polskiej prowincji należy ponad 400 oblatów, prawie 250 pracuje w kraju, a inni w należących do niej jurysdykcjach: na Madagaskarze i Reunion, w Ukrainie wraz z Rosją, we Francji-Beneluksie, Skandynawii, Białorusi i Turkmenistanie. Poza polską prowincją zakonną posługuje kolejnych około 100 oblatów pochodzących z Polski. Wśród nich jest czterech biskupów. Misjonarze oblaci są zgromadzeniem misyjnym. Ich naczelną służbą w Kościele jest ukazywanie Chrystusa i Jego królestwa ludziom najbardziej opuszczonym i ubogim, jak i niesienie Dobrej Nowiny ludom, które jeszcze nie poznały Chrystusa oraz pomoc w odkrywaniu ich własnej wartości w świetle Ewangelii. Natomiast tam, gdzie Kościół już istnieje, oblaci kierują się do osób, które mają z nim najmniej kontaktu. Przełożonym oblatów w Polsce jest o. Marek Ochlak OMI, wieloletni misjonarz na Madagaskarze.
Marcin Wrzos OMI
Fot. K. Kossowski OMI, M. Wrzos OMI, K. Jamrozy OMI
Poznań: Rada Prowincjalna
27 stycznia 2025
Komentarz do Ewangelii dnia, 27 stycznia 2025
27 stycznia 2025
Z listów św. Eugeniusza
27 stycznia 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
26 stycznia 2025
Poznań: Dzień Islamu w Domu Misyjnym
25 stycznia 2025