
Święty Krzyż: Ogólnopolski Przegląd Pieśni Pokutnej i Pasyjnej
W sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu odbył się Ogólnopolski Przegląd Pieśni Pokutnej i Pasyjnej, w którym uczestniczyło 150 artystów. Celem wydarzenia jest popularyzacja pieśni pokutnych i pasyjnych oraz odkrywanie wartości chrześcijańskich poprzez śpiew.
Przegląd zgromadził solistów, zespoły wokalne, chóry dziecięce i młodzieżowe oraz chóry dorosłych. Każdy wykonawca prezentował dwa utwory, co pozwoliło na ukazanie różnorodności i bogactwa tradycji muzycznych związanych z okresem Wielkiego Postu. W poprzednich edycjach tego przeglądu liczba uczestników była jeszcze większa. Na przykład w VI Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Pasyjnej i Pokutnej, który odbywał się 30 i 31 marca 2019 roku, wzięło udział blisko 600 wykonawców, w tym ponad 40 chórów i zespołów śpiewaczych z pięciu województw. Jak poinformowała Katarzyna Cedro, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach i członkini konkursowego jury, wydarzenie ma na celu popularyzację pieśni pasyjnej i pokutnej oraz odkrywanie wartości chrześcijańskich przez śpiew pieśni wielkopostnych i pokutnych.

Przegląd na Świętym Krzyżu cieszy się rosnącym zainteresowaniem zarówno wśród uczestników, jak i publiczności. W 2018 roku w V Przeglądzie Pieśni Pasyjnej i Pokutnej uczestniczyło 37 zespołów śpiewaczych, wokalno-instrumentalnych, chórów i solistów. Wykonawcy prezentowali utwory tradycyjne oraz mniej znane pieśni ludowe, co przyczynia się do zachowania i promowania dziedzictwa muzycznego związanego z okresem Wielkiego Postu.
Organizatorami VII Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni Pokutnej i Pasyjnej na Świętym Krzyżu byli: Miasto i Gmina Nowa Słupia, sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego oraz Gminny Ośrodek Kultury i Turystyki w Rudkach.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Położone jest na Łysej Górze, dawnym miejscu kultu pogańskiego. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego w tym miejscu był Bolesław Chrobry w 1006 r. Pierwszy kościół w stylu romańskim ufundowany został między rokiem 1102 a 1138 przez Bolesława Krzywoustego. Początkowo świątynia była poświęcona Świętej Trójcy. Od XIV w. dodano wezwanie Świętego Krzyża – po tym, gdy w 1306 książę Władysław Łokietek przekazał benedyktynom relikwie Drzewa Krzyża Świętego W 1819 r. klasztor skasowano. Posługę pełnili tu jeszcze przez pewien czas benedyktyni, a następnie kler diecezjalny. W latach 1852–1865 mieścił się tu dom poprawczy dla tzw. księży demerytów (dysfunkcyjnych). Od 1936 r. świątynia stała się kościołem klasztornym i miejscem nowicjatu misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej. W 2013 r. sanktuarium podniesiono do godności bazyliki mniejszej. Aktualnym przełożonym i kustoszem relikwii Świętego Krzyża jest o. Rafał Kupczak OMI.
Katolicka Agencja Prasowa/Anna Gorzelana
fot. KRZYSZTOF JAMROZY OMI
Komentarz do Ewangelii dnia
13 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
12 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
11 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
10 maja 2025