
VII. Jezus upada po raz drugi [o. Teodor Jochem OMI]
W wielkopostne środy i piątki zapraszamy do wspólnego rozważania kolejnych stacji drogi krzyżowej. Pomagają nam w tym oblaci opowiadający o swojej posłudze, dający świadectwo życia, a także osoby związane z oblackimi dziełami. Dziś towarzyszy nam spowiednik, o. Teodor Jochem OMI.
Kłaniamy Ci się, Panie Jezu Chryste, i błogosławimy Tobie, żeś przez krzyż i mękę swoją świat odkupić raczył!
„Nad moje siły dźwigać winy, są jak ciężki ciężar, co mnie przygniata. Rany moje cuchną i ropieją, z powodu mej głupoty” (Ps 38,7-8).
Pan Jezus upada pod ciężarem krzyża po raz drugi. Ale też po raz kolejny powstaje. Ponagla Go życiodajna miłość do mnie. Kiedy tracę z oczu Jezusa, szukając szczęścia gdzieś indziej, bardzo łatwo mogę stracić sens mojego życia. W Wielkim Poście chciałbym wrócić do Ciebie, Jezu. Do relacji z Tobą, nawet jeśli zapomniałem o Tobie na dłuższy czas.
O tym, jak powrócić do relacji z Panem Bogiem, opowiedział spowiednik, ojciec Teodor Jochem. – Przede wszystkim trzeba zrobić rachunek sumienia i zapytać siebie: „Czy Pan Bóg dla mnie jest istotny, ważny w moim życiu i czy ja Jemu służę?”. Wtedy nasuwa się także inne pytanie: „Czy w moim życiu Pan Bóg był obecny, czy może sprzeciwiałem się Mu poprzez moje czyny? Czy popełniałem grzechy, które w sposób drastyczny obrażały Pana Boga, a ja nie wyspowiadałem się z nich lub źle się wyspowiadałem?” – mówi spowiednik.
– Wówczas – kontynuuje ojciec Teodor – powinienem przystąpić do tzw. spowiedzi generalnej, która obejmuje całe dotychczasowe życie albo dłuższy czas, od ostatniej dobrej spowiedzi. Jest ona konieczna wówczas, jeśli sumienie człowieka pozostaje niespokojne, ponieważ świadomie został zatajony jakiś grzech ciężki albo brakowało zadośćuczynienia za wyrządzone poważne krzywdy. Taką sytuację możemy naprawić jedynie spowiedzią generalną. Potrzebna jest ona także, gdy nachodzą nas wątpliwości co do ważności odbytych spowiedzi, a także gdy dostrzegamy brak rozwoju w naszym życiu duchowym – tłumaczy spowiednik.
Jak dodał ojciec Teodor Jochem OMI, spowiedź generalna jest pożyteczna także wtedy, gdy przeżywamy radykalne nawrócenie, pogłębienie życia duchowego. Dobrze jest przystąpić do spowiedzi generalnej przed zawarciem związku małżeńskiego lub przed przyjęciem święceń. – Aby odbyć spowiedź generalną, najpierw należy ustalić przyczynę. Dlaczego chciałbym przystąpić do takiej spowiedzi? Taka spowiedź może mieć miejsce jedynie w wyjątkowych okolicznościach – mówi spowiednik.
– Spowiedź święta generalna człowieka, który przeżywa nawrócenie, to jest duża radość, ponieważ ten człowiek zaczyna nowe życie z Bogiem. Jest w sytuacji syna marnotrawnego, którego ojciec przyjmuje w swoje ramiona. Ten człowiek może cieszyć się z powrotu do ojca, mimo że chodził po „wertepach tego świata”. Dla każdego spowiednika jest to także duża radość. Chociaż ja nie jestem sprawcą tego nawrócenia, jestem narzędziem w ręku Boga – podsumowuje ojciec Teodor Jochem OMI.
Panie Jezu, który nie męczysz się przebaczeniem moich grzechów, pomóż mi wrócić do Ciebie i daj mi łaskę, bym już nigdy nie odłączył się od Twojej miłości.
Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami.
Antoni Jezierski
Grafika wyróżniająca: Agnieszka Robakowska
Komentarz do Ewangelii dnia
31 marca 2025
Z listów św. Eugeniusza
31 marca 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
30 marca 2025
Iława: komentarz do Ewangelii [WIDEO]
29 marca 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
29 marca 2025