Adopcja dziecka poczętego w oblackich parafiach

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego (25 marca) obchodziliśmy Dzień Świętości Życia, w związku z czym w wielu parafiach odbyło się nabożeństwo z uroczystym włączeniem w duchową adopcją dziecka poczętego. 

27 marca 2025

Dzień Świętości Życia przeżywamy w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Święto to dla Kościoła ustanowił papież Jan Paweł II – 25 marca 1995 r.  

„Życie ludzkie jest święte i nienaruszalne w każdej chwili jego istnienia” – pisał Jan Paweł II w Evangelium vitae. – „Bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać – oto zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi” – czytamy dalej w tym dokumencie.  „Proponuję, (…) aby corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia (…) Trzeba, aby dzień ten był przygotowany i obchodzony przy czynnym udziale wszystkich członków Kościoła lokalnego” .

Dzień Świętości Życia to okazja, by dziękować za dar własnego życia i zatroszczyć się o tych, którym grozi utrata życia, jeszcze przed narodzeniem. Jedną z form tej troski jest duchowa adopcja dziecka poczętego zagrożonego aborcją. 

 

fot. prostooleh

Na czym polega dzieło duchowej adopcji? 

Pomysł duchowej adopcji narodził się po objawieniach w Fatimie, jako odpowiedź na wezwanie Maryi do modlitwy i pokuty. W Polsce obecna jest od 1987 r. Polega na codziennej modlitwie – na odmówieniu jednej tajemnicy różańca i specjalnej modlitwy – przez dziewięć miesięcy. Deklarację można złożyć publicznie podczas mszy świętej lub prywatnie. Do modlitwy warto dołączyć dobre postanowienia. Duchowej adopcji może podjąć się każdy, niezależnie od sytuacji życiowej, nawet wielokrotnie. 

Wiele parafii oblackich w Polsce i za granicą angażuje się w to dzieło. Oblaci w parafii pw. Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Siedlcach zwracają uwagę na wartość modlitwy – zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu. Dlatego 25 marca po każdej mszy świętej była możliwość uroczystego złożenia deklaracji duchowej adopcji dziecka poczętego.  W dzieło włączyli się również m.in. katowiczanie – z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz wierni z oblackiej parafii pw. Chrystusa Króla w Poznaniu. 

Nie tylko w marcu 

W parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju we Wrocławiu pierwsze przyrzeczenia duchowej adopcji złożyły 52 osoby, było to 25 marca 2011 r. Od tamtej pory każdego 25. dnia miesiąca o godz. 18.00 sprawowana jest msza święta w intencji duchowej adopcji. Również w tym roku 25 marca na Eucharystii o godz. 18.00 kolejne osoby podjęły się dzieła duchowej adopcji dziecka poczętego. 

Panie Jezu, za wstawiennictwem Twojej Matki Maryi, która urodziła Cię z miłością, oraz za wstawiennictwem świętego Józefa, człowieka zawierzenia, który opiekował się Tobą po urodzeniu, proszę Cię w intencji tego nienarodzonego dziecka, które duchowo adoptowałem, a które znajduje się w niebezpieczeństwie zagłady. Proszę, daj jego rodzicom miłość i odwagę, aby pozostawili swoje dziecko przy życiu, które Ty sam mu przeznaczyłeś. Amen. 

fot. Oblaci Katowice

W Polsce oblaci są obecni od 1920 r. Zgromadzenie zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 r. w Aix-en-Provence we Francji. Obecnie liczy ok. 3400 zakonników, a do polskiej prowincji należy ponad 400 oblatów, prawie 250 pracuje w kraju, a inni w należących do niej jurysdykcjach: na Madagaskarze i Reunion, w Ukrainie wraz z Rosją, we Francji-Beneluksie, Skandynawii, Białorusi i Turkmenistanie. Poza polską prowincją zakonną posługuje kolejnych około 100 oblatów pochodzących z Polski. Wśród nich jest czterech biskupów. Misjonarze oblaci są zgromadzeniem misyjnym. Ich naczelną służbą w Kościele jest ukazywanie Chrystusa i Jego królestwa ludziom najbardziej opuszczonym i ubogim, jak i niesienie Dobrej Nowiny ludom, które jeszcze nie poznały Chrystusa oraz pomoc w odkrywaniu ich własnej wartości w świetle Ewangelii. Natomiast tam, gdzie Kościół już istnieje, oblaci kierują się do osób, które mają z nim najmniej kontaktu. Przełożonym oblatów w Polsce jest o. Marek Ochlak OMI, wieloletni misjonarz na Madagaskarze. 

 

Anna Gorzelana 

fot. Facebook/Oblaci Katowice