
Łeba: droga krzyżowa ulicami miasta
Wczoraj w Łebie odbyła się miejska droga krzyżowa, która połączyła dwie parafie: pw. św. Jakuba Apostoła oraz oblacką parafię pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja. Wierni przeszli ulicami miasta, rozważając mękę Pańską i pokazując swoją wiarę w Jezusa Chrystusa.
Wierni z obu parafii, którzy wzięli udział w drodze krzyżowej wyruszyli z kościoła śpw. w. Jakuba o godzinie 20.00. W wydarzenie zaangażowali się również strażacy, którzy asystowali przy niesieniu krzyża. Nabożeństwo było wyrazem wspólnoty, wiary i duchowego przygotowania do Triduum Paschalnego.
Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Łeby zaraz po II wojnie światowej, w 1945 r. XVI-wieczna reformacja zepchnęła do głębokiej defensywy prężnie niegdyś działający Kościół katolicki w Łebie. W tym niewielkim, nadbałtyckim miasteczku proces przechodzenia ludności na protestantyzm był rozciągnięty w czasie, a gmina ewangelicka (luterańska) ze stałym duszpasterzem ukształtowała się ok. 1550 r. Katolicy żyli tu razem z luteranami w zgodzie. Z upływem lat parafia katolicka uległa rozwiązaniu. Po zakończeniu II wojny św. Łeba znalazła się w granicach Polski. Wraz z osadnikami napływającymi nad Bałtyk przybyli pierwsi oblaci, którzy podjęli pionierską pracę ewangelizacyjną w odzyskanej Łebie. Wpierw wykorzystywano do duszpasterstwa salę gimnastyczną (obecnie kino “Rybak”). Władze miejskie dały zielone światło, a wierni zadeklarowali daleko idącą pomoc w adaptacji obiektu. W całym mieście nie było wówczas odpowiedniego obrazu sakralnego, który można by zawiesić na ołtarzu. O pomoc poproszono mieszkającego w mieście niemieckiego malarza ekspresjonistę, Maxa Pechsteina, który namalował duży obraz Matki Bożej, z czasem przeniesiony z kaplicy do kościoła, który przed swoim wyjazdem z Łeby ewangelicy, w 1946 r., przekazali katolikom. Kościół pw. św. Mikołaja (budowany od 1683 r.) został poświęcony Wniebowzięciu Najświętszej Marii Panny. Oblaci posługiwali także w sąsiedniej Białogardzie. Mieszkający tu oblaci są zaangażowani w duszpasterstwo parafialne, rekolekcyjne, a w wakacje szczególnie w duszpasterstwo turystów, prowadząc m.in. serie wczasorekolekcji czy organizując wydarzenia kulturalne. Aktualnym przełożonym domu jest o. Adam Jaworski OMI.







fot. wyróżniające: Stanisław Szeliga
Z listów św. Eugeniusza
15 kwietnia 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
15 kwietnia 2025
Niedziela Palmowa w oblackich parafiach w Polsce [+GALERIA]
14 kwietnia 2025
Turkmenistan: Niedziela Palmowa w sercu Azji [GALERIA]
14 kwietnia 2025
Z listów św. Eugeniusza
14 kwietnia 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
14 kwietnia 2025