Belgia, Luksemburg: Wielkanoc wśród Polonii [+GALERIA]

Pokonują kilkadziesiąt kilometrów w jedną stronę, żeby być na Eucharystii. Uroczystość Wielkanocy w Belgii i Luksemburgu jest świadectwem tego, że wiara wśród Polonii jest żywa.

24 kwietnia 2025

– Pierwszym moim zobowiązaniem jest pomoc w parafii pw. św. Elżbiety w Brukseli i wspólnocie w Louvain. Osobiście odpowiadam też za wspólnotę katolicką w Brugii. Jestem ostatnim księdzem dla Polonii na zachód od tego miasta. Moi parafianie to głównie młode małżeństwa z dziećmi, a także czasowi pracownicy, którzy nie znają flamandzkiego, żeby pójść do lokalnego Kościoła – mówi o. Paweł Gomulak OMI, który od niespełna roku posługuje w Belgii.

Duszpasterz zwraca uwagę na to, że dla wielu osób udział w Eucharystii wiąże się ze sporym wyzwaniem logistycznym.

– Są osoby, które dojeżdżają na msze św. z Holandii, Kortrijk, Ostende. Pokonują kilkadziesiąt kilometrów w jedną stronę, żeby być na Eucharystii. To niezwykle buduje. Ludzie są niezwykle zaangażowani. Widzę w tej wspólnocie potencjał, tym bardziej, że tutaj trzeba szukać ludzi, a nie wygodnie siedzieć w kościele – relacjonuje ojciec Gomulak.

Poniżej zdjęcia z polskiej parafii w Brugii.

Zdjęcia: Natalia Mentel i Agnieszka Straszak

– Chociaż część naszych rodaków na Wielkanoc wyjechała do swoich najbliższych, spora część pozostała jednak w Luksemburgu. Pomimo posługi na obczyźnie, zachowaliśmy nasze polskie tradycje związane z obchodami Triduum Paschalnego, czyli ciemnicę i grób Pański – opowiada z kolei o. Roman Tyczyński OMI.

W obchodach Triduum Paschalnego brała udział spora grupa wiernych, a wspólnota przygotowuje się już do wizyty biskupa pomocniczego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

– Szacujemy, że w obchodach Triduum i Wielkanocy łącznie uczestniczyło około 1200 wiernych, nie licząc święcenia pokarmów.  W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę wraz z wiernymi odmawialiśmy ciemną jutrznię. W samą uroczystość zmartwychwstania o 6.00 odprawiona została msza św. rezurekcyjna wraz z procesją. Od Wielkiego Piątku odprawiamy nowennę do Bożego Miłosierdzia – jako przygotowanie do Niedzieli Miłosierdzia, którym będzie przewodniczył bp Adrian Put.

Poniżej zdjęcia z obchodów Triduum z Luksemburgu.

fot. archiwum OMI Luksemburg

Prawie trzydziestu polskich oblatów posługuje we Francji, Belgii i Luksemburgu, tworząc Delegaturę Francja-Beneluks, funkcjonującą w ramach Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Ich przełożonym jest o. Damian Kopyto OMI. Prowadzą działalność duszpasterską wśród Polonii, a także urzędników z Polski pracujących w strukturach Unii Europejskiej.

Michał Jóźwiak