Zahutyń: rozpoczął się miesiąc maryjny

Rozpoczął się maj – miesiąc, w którym w Kościele katolickim szczególnie czci się Maryję. W Zahutyniu – niewielkiej miejscowości leżącej w powiecie sanockim – żywo kultywowana jest pobożność maryjna, szczególnie w maju.

6 maja 2025

W dwóch kościołach tworzących oblacką parafię pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przez cały maj każdego dnia gromadzą się wierni, aby przez Maryję uwielbić Jezusa. – Na nabożeństwach majowych gromadzą się wierni w różnym wieku, przychodzą również całe rodziny – tłumaczy o. Karol Bucholc OMI z parafii w Zahutyniu.

fot. arch. parafialne

Wierni zapalają świece przy figurze czy obrazie Matki Bożej, śpiewają oraz czytają wówczas „czytankę majową” diecezji przemyskiej, przez którą można lepiej poznać Maryję i powierzyć się jej.

– W niedziele spotykamy się przy kapliczkach – opowiada o. Karol Bucholc OMI wyjaśniając, że mają cztery kapliczki, więc każdej niedzieli mogą zebrać się przy innej. Wierni gromadzą się tam po południu (o 16.00), wspólnie odprawiając modlitwę loretańską. Nabożeństwa majowe kończy błogosławieństwo krzyżem misyjnym.

fot. arch. parafialne

Maryję czczą zarówno starsi, jak dzieci, które dopiero ją poznają. – Miesiąc Maryjny obchodzimy nie tylko w kościele, czy przy kapliczkach. O Matce Bożej pamiętamy w sposób szczególny również w szkołach, gdzie podczas lekcji religii dzieci poznają litanię loretańską, tworzą plakaty z Maryją – tłumaczy o. Karol Bucholc OMI, który również uczy religii w szkole.

fot. arch. parafialne

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Zahutynia w Bieszczadach w 1979 r. Wcześniej, bo do wieku XVII, była to parafia prawosławna, a następnie mieszkańcy Zahutynia przeszli na obrządek unicki, zwany później greckokatolickim. Ostatnia drewniana cerkiew pw. św. Kosmy i Damiana wybudowana została w 1902 r., a zniszczona została w roku 1945. Po wojnie, w 1956 r., na miejscu dawnej cerkwi wybudowano drewniany kościół filialny pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, należący do parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sanoku. W 1979 r. została erygowana pod tym wezwaniem samodzielna parafia i powierzona została misjonarzom oblatom. W Dolinie, która administracyjnie jest dziś dzielnicą Zagórza, znajduje się kościół filialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Mieszkający tu oblaci są zaangażowani w duszpasterstwo parafialne i rekolekcyjne. W czasie wojny w Ukrainie ta placówka pełni ważną funkcję łącznika w przekazywaniu pomocy materialnej oblatom zza wschodnią granicą, zarówno z Polski, jak i z oblackich placówek w Europie. Aktualnym przełożonym domu jest o. Andrzej Noga OMI.

Anna Gorzelana