Kodeń: rozpoczął się maj – okres pielgrzymek oraz nabożeństw maryjnych

Maj w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej to szczególny czas – tętniący modlitwą, obecnością pielgrzymów i atmosferą ożywionej wiary. Dla wielu z nich to już tradycja: rozpocząć sezon pielgrzymkowy od spotkania z Matką Bożą Kodeńską. Przybywają pątnicy z całej Polski – wspólnoty, młodzież, seniorzy, ale też rodziny z dziećmi.

9 maja 2025

Liczni pielgrzymi

Podczas długiego weekendu majowego do Kodnia przyjechało kilka tysięcy pielgrzymów z całej Polski. Liczne są pielgrzymki dzieci, które dziękują za dar I Komunii Świętej. Jak tłumaczy o. Mariusz Bosek OMI, rzecznik prasowy sanktuarium: – Rozpoczął się sezon pielgrzymkowy. Przez najbliższe miesiące do Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej przybywać będą pielgrzymi z całej Polski, również ci najmłodsi. O 10.30 sprawowane są Msze Święte dla pielgrzymów, w które włączają się m.in. dzieci, dziękując za łaskę przystąpienia do I Komunii Świętej.

Jak wyjaśnia o. Mariusz Bosek OMI, często w ramach pielgrzymki pokomunijnej na terenie sanktuarium odbywa się akt zawierzenia Matce Bożej, a także mają możliwość poznania historii obrazu, którą opowiada oblat. Są również oprowadzani po całym obiekcie kalwarii, poznając m.in. historię rodu Sapiehów

Facebook/Sanktuarium Maryjne w Kodniu

Już od pierwszych dni maja do kodeńskiego sanktuarium przybywają grupy rekolekcyjne – zarówno parafialne, jak i indywidualni pielgrzymi. Wśród nich są m.in. siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej, które przeżywają swoje rekolekcje, słuchając konferencji głoszonych przez ojców oblatów, oraz świeccy, którzy przyjeżdżają z całej Polski, by od 17 maja rozpocząć rekolekcje ignacjańskie. Jak opowiada o. Mariusz Bosek OMI, w maju ma również miejsce wizyta Przyjaciół Misji Oblackich, którzy przyjeżdżają do Kodnia z Zahutynia.

Facebook/Siostry Loretanki

Nabożeństwa maryjne

Nie tylko w maju – w każdą trzecią niedzielę miesiąca – w bazylice regularnie odbywa się „Wieczór z Maryją” – czuwanie modlitewno-formacyjne, które gromadzi nie tylko pielgrzymów z różnych wspólnot i zakątków Polski, ale także lokalną wspólnotę. Zaproszeni są wszyscy pragnący pogłębić relację z Maryją, a szczególnie osoby, które przyjęły szkaplerz Matki Bożej Kodeńskiej oraz są duchowo zawierzeni Maryi.

Specyfiką tego miesiąca są maryjne nabożeństwa majowe, które łączą pieśni, litanię, rozważania i modlitwy maryjne. Odbywają się one zarówno w sanktuarium w Kodniu, jak i w kościele filialnym w Zabłociu.

Opowiada o tym o. Mariusz Bosek OMI: – Nabożeństwa majowe odprawiane są w bazylice, ale też – zgodnie z żywą tradycją – przy przydrożnych kapliczkach w okolicznych wsiach, m.in. w Szostakach, Olszance, Kątach czy Dobromyślu – mówi rzecznik. – Przy figurkach gromadzą się mieszkańcy – od najmłodszych do najstarszych. Często uczestniczą w nich całe rodziny, śpiewając litanię i pieśni maryjne oraz wspólnie odmawiając modlitwy.

Facebook/Sanktuarium Maryjne w Kodniu

Nabożeństwo poświęcenia pól

W maju na ziemi kodeńskiej odbywa się także nabożeństwo poświęcenia pól, znane również jako błogosławieństwo pól. To tradycyjny obrzęd religijny, który przypada zazwyczaj na maj i czerwiec. Jest wyrazem wiary w Bożą opatrzność i prośbą o błogosławieństwo dla ziemi i pracujących na niej ludzi. Podczas nabożeństwa często organizowane są procesje i modlitwy, w czasie których poświęca się pola i prosi o urodzaj.

Facebook/Sanktuarium Maryjne w Kodniu

Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, nazywanej Matką Jedności i Królową Podlasia, znajduje się na trasie Szlaku Renesansu Lubelskiego. Kościół pw. św. Anny został wzniesiony w latach 1629–1635 w stylu późnego renesansu, w miejscu wcześniejszego, drewnianego kościoła z 1599 r. Według legendy, w XVII w. potomek możnego miejscowego rodu, Mikołaj Sapieha, został uzdrowiony podczas Mszy Świętej odprawianej przez papieża Urbana VIII przed obrazem Matki Bożej Gregoriańskiej w Watykanie. Ponieważ nie uzyskał zgody papieża na wywiezienie obrazu do Polski, wykradł go i – zmyliwszy papieskie pogonie – przywiózł do Kodnia 15 września 1631 r. W 1709 r. papież Klemens XI wydał bullę ustanawiającą kościół św. Anny kolegiatą. Po koronacji obrazu Matki Bożej koronami papieskimi w 1723 r., Kodeń stał się Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. W 1875 r., kiedy wojska carskie zajęły kodeński kościół i przemieniły go w cerkiew, obraz został wywieziony na Jasną Górę. Powrócił do Kodnia w 1927 r., kiedy to opiekę nad sanktuarium powierzono Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W 1973 r. świątynia uzyskała tytuł bazyliki mniejszej. Historia obrazu i sanktuarium została zekranizowana w filmie „Błogosławiona wina” (2015). Aktualnym przełożonym i kustoszem sanktuarium jest o. Krzysztof Borodziej OMI.

Anna Gorzelana

fot. Facebook/Sanktuarium Maryjne w Kodniu