
Kodeń: rozpoczął się maj – okres pielgrzymek oraz nabożeństw maryjnych
Maj w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej to szczególny czas – tętniący modlitwą, obecnością pielgrzymów i atmosferą ożywionej wiary. Dla wielu z nich to już tradycja: rozpocząć sezon pielgrzymkowy od spotkania z Matką Bożą Kodeńską. Przybywają pątnicy z całej Polski – wspólnoty, młodzież, seniorzy, ale też rodziny z dziećmi.
Liczni pielgrzymi
Podczas długiego weekendu majowego do Kodnia przyjechało kilka tysięcy pielgrzymów z całej Polski. Liczne są pielgrzymki dzieci, które dziękują za dar I Komunii Świętej. Jak tłumaczy o. Mariusz Bosek OMI, rzecznik prasowy sanktuarium: – Rozpoczął się sezon pielgrzymkowy. Przez najbliższe miesiące do Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej przybywać będą pielgrzymi z całej Polski, również ci najmłodsi. O 10.30 sprawowane są Msze Święte dla pielgrzymów, w które włączają się m.in. dzieci, dziękując za łaskę przystąpienia do I Komunii Świętej.
Jak wyjaśnia o. Mariusz Bosek OMI, często w ramach pielgrzymki pokomunijnej na terenie sanktuarium odbywa się akt zawierzenia Matce Bożej, a także mają możliwość poznania historii obrazu, którą opowiada oblat. Są również oprowadzani po całym obiekcie kalwarii, poznając m.in. historię rodu Sapiehów

Już od pierwszych dni maja do kodeńskiego sanktuarium przybywają grupy rekolekcyjne – zarówno parafialne, jak i indywidualni pielgrzymi. Wśród nich są m.in. siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej, które przeżywają swoje rekolekcje, słuchając konferencji głoszonych przez ojców oblatów, oraz świeccy, którzy przyjeżdżają z całej Polski, by od 17 maja rozpocząć rekolekcje ignacjańskie. Jak opowiada o. Mariusz Bosek OMI, w maju ma również miejsce wizyta Przyjaciół Misji Oblackich, którzy przyjeżdżają do Kodnia z Zahutynia.

Nabożeństwa maryjne
Nie tylko w maju – w każdą trzecią niedzielę miesiąca – w bazylice regularnie odbywa się „Wieczór z Maryją” – czuwanie modlitewno-formacyjne, które gromadzi nie tylko pielgrzymów z różnych wspólnot i zakątków Polski, ale także lokalną wspólnotę. Zaproszeni są wszyscy pragnący pogłębić relację z Maryją, a szczególnie osoby, które przyjęły szkaplerz Matki Bożej Kodeńskiej oraz są duchowo zawierzeni Maryi.
Specyfiką tego miesiąca są maryjne nabożeństwa majowe, które łączą pieśni, litanię, rozważania i modlitwy maryjne. Odbywają się one zarówno w sanktuarium w Kodniu, jak i w kościele filialnym w Zabłociu.
Opowiada o tym o. Mariusz Bosek OMI: – Nabożeństwa majowe odprawiane są w bazylice, ale też – zgodnie z żywą tradycją – przy przydrożnych kapliczkach w okolicznych wsiach, m.in. w Szostakach, Olszance, Kątach czy Dobromyślu – mówi rzecznik. – Przy figurkach gromadzą się mieszkańcy – od najmłodszych do najstarszych. Często uczestniczą w nich całe rodziny, śpiewając litanię i pieśni maryjne oraz wspólnie odmawiając modlitwy.

Nabożeństwo poświęcenia pól
W maju na ziemi kodeńskiej odbywa się także nabożeństwo poświęcenia pól, znane również jako błogosławieństwo pól. To tradycyjny obrzęd religijny, który przypada zazwyczaj na maj i czerwiec. Jest wyrazem wiary w Bożą opatrzność i prośbą o błogosławieństwo dla ziemi i pracujących na niej ludzi. Podczas nabożeństwa często organizowane są procesje i modlitwy, w czasie których poświęca się pola i prosi o urodzaj.

Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, nazywanej Matką Jedności i Królową Podlasia, znajduje się na trasie Szlaku Renesansu Lubelskiego. Kościół pw. św. Anny został wzniesiony w latach 1629–1635 w stylu późnego renesansu, w miejscu wcześniejszego, drewnianego kościoła z 1599 r. Według legendy, w XVII w. potomek możnego miejscowego rodu, Mikołaj Sapieha, został uzdrowiony podczas Mszy Świętej odprawianej przez papieża Urbana VIII przed obrazem Matki Bożej Gregoriańskiej w Watykanie. Ponieważ nie uzyskał zgody papieża na wywiezienie obrazu do Polski, wykradł go i – zmyliwszy papieskie pogonie – przywiózł do Kodnia 15 września 1631 r. W 1709 r. papież Klemens XI wydał bullę ustanawiającą kościół św. Anny kolegiatą. Po koronacji obrazu Matki Bożej koronami papieskimi w 1723 r., Kodeń stał się Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. W 1875 r., kiedy wojska carskie zajęły kodeński kościół i przemieniły go w cerkiew, obraz został wywieziony na Jasną Górę. Powrócił do Kodnia w 1927 r., kiedy to opiekę nad sanktuarium powierzono Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W 1973 r. świątynia uzyskała tytuł bazyliki mniejszej. Historia obrazu i sanktuarium została zekranizowana w filmie „Błogosławiona wina” (2015). Aktualnym przełożonym i kustoszem sanktuarium jest o. Krzysztof Borodziej OMI.
Anna Gorzelana
fot. Facebook/Sanktuarium Maryjne w Kodniu
Komentarz do Ewangelii dnia
9 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
8 maja 2025