
Obra: nabożeństwa majowe przeżywane na trzy sposoby
W Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze nabożeństwa majowe przeżywane są na trzy sposoby. Kilka dni w tygodniu wspólnota gromadzi się przy grocie Matki Bożej, znajdującej się w seminaryjnym ogrodzie. Tam śpiewana jest pieśń "Salve Regina" oraz odmawiana jest litania loretańska. W pozostałe dni modlitwa odbywa się w kaplicy seminaryjnej. Szczególnym momentem są czwartki — wtedy litania połączona jest z tradycyjną adoracją Najświętszego Sakramentu w intencji nowych powołań
Maj w Kościele katolickim od wieków poświęcony jest szczególnie Matce Bożej. Nabożeństwa majowe, poprzez modlitwę i śpiew, są okazją do osobistego spotkania z Maryją – Matką Chrystusa i Matką Kościoła. To czas zawierzenia, wdzięczności i duchowego umocnienia. Dla oblatów — których charyzmat obejmuje szczególną miłość i nabożeństwo do Niepokalanej — ten czas ma wyjątkowe znaczenie.
Różne kultury, jedno serce – świadectwa z seminarium
Dziś wspólnota seminaryjna w Obrze ma charakter międzynarodowy. Nasi współbracia pochodzą z różnych zakątków świata, a ich świadectwa pokazują, jak różnorodnie — ale zawsze z miłością — przeżywa się nabożeństwa majowe.
Dominik Ostrowski, pochodzący z Kanady:
„Muszę przyznać, że było mi trochę trudno przyzwyczaić się do nabożeństwa majowego do Najświętszej Maryi Panny. Przed przyjazdem do Polski zazwyczaj chodziłem do parafii anglojęzycznej i uczestniczyłem tylko we mszy świętej, adoracji oraz odmawiałem różaniec. Muszę powiedzieć, że nabożeństwo majowe jest piękne i bardzo mi się podoba. Często przypomina mi o nieustannej opiece Matki Bożej nade mną, moimi przyjaciółmi, rodziną i wszystkimi, za których się modlę”.
Ivan Demianenko, pochodzący z Ukrainy:
„W Ukrainie również mamy tę piękną tradycję. Zawsze bardzo ceniłem nabożeństwa majowe, które zacząłem praktykować w mojej rodzinnej parafii dopiero kilka lat temu”.
Jacob Msughter Mgbangun, pochodzący z Nigerii:
„Od dawna w mojej parafii istnieje tradycja odprawiania nabożeństw maryjnych, w tym nabożeństw majowych. Odbywają się one codziennie w maju, w kościele. Rozpoczynają się oficjalnie procesją różańcową, a kończą litanią loretańską i innymi modlitwami do Maryi”.
Maryja – Matka wszystkich narodów
Nabożeństwa majowe przybierają w różnych częściach świata różne formy, ale ich istota pozostaje niezmienna. Wspólne wołanie do Matki Bożej jednoczy wierzących, niezależnie od języka czy kultury. To piękny znak powszechności Kościoła i duchowej jedności, której Maryja uczy jako Matka całej ludzkości.
Obra k. Wolsztyna
Klasztor w Obrze k. Wolsztyna istnieje od 1291 r., kiedy na te tereny południowej Wielkopolski przybyli cystersi. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej mury pocysterskie przejęli w 1926 r., organizując w nich Wyższe Misyjne Seminarium Duchowne. Wykształcili tu do 1939 r. niespełna 100 prezbiterów, którzy rozpoczęli pracę w kraju jako rekolekcjoniści i duszpasterze parafialni i sanktuaryjni, a także poza krajem – jako misjonarze i duszpasterze polonijni. W okresie powojennym mury seminarium opuściło około 700 wyświęconych księży. Dziś absolwenci seminarium pracują na wszystkich kontynentach, w ponad 25 krajach. Pięciu z nich przyjęło świecenia episkopatu: Eugeniusz Jureczko OMI (Kamerun; zmarł w 2018 r.), Jacek Pyl OMI (Ukraina-Krym), Radosław Zmitrowicz OMI (Ukraina), Wiesław Krótki OMI (Kanada Północna – Eskimosi) i Jan Kot OMI (Brazylia). Obecnie w Obrze kształci się około 30 kandydatów na prezbiterów z różnych kontynentów. Aktualnym przełożonym i rektorem seminarium jest o. dr Sebastian Łuszczki OMI.
fot. T. Maruszak OMI
Robert Grabka OMI
Komentarz do Ewangelii dnia
13 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
12 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
11 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
10 maja 2025