
Francja: spotkanie Europejskiej Konferencji Międzyprowincjalnej w Pontmain
Od 13 do 15 maja odbywało się tegoroczne spotkanie Europejskiej Konferencji Miedzyprowincjalnej. Uczestniczyli w nim także oblaci związani z polską prowincją.
Sanktuarium maryjne w Pontmain w Bretanii na zachodzie Francji gościło w tym roku uczestników Europejskiej Konferencji Międzyprowincjalnej – CIE (European Interprovincial Conference). W spotkaniu uczestniczyli wyżsi przełożeni – prowincjałowie i superiorzy delegatur i misji należących do Regionu Europa, a także prezydenci europejskich komisji oblackich. Do Francji przyjechali też oblaci związani z polską prowincją: p.o. prowincjała o. Bartosz Madejski OMI, o. Witalij Podolan – superior delegatury w Ukrainie, o. Damian Kopyto OMI – superior z delegatury Francja-Beneluks, br. Adam Petelczyc OMI z Grotnik reprezentujący braci z Regionu Europa, o. Jerzy Kotowski OMI i o. Patryk Osadnik OMI – prezydent Komisji Europejskiej ds. Młodzieży i Powołań.
Spotkanie odbywające się od 13 do 15 maja było czasem intensywnych dyskusji. Poszczególne komisje prezentowały raporty z działań międzyprowincjalnych w ubiegłym roku. Podjęto też temat restrukturyzacji prowincji i poszczególnych komisji. Uczestnicy spotkania przeglądali statuty Konferencji i poszczególnych komisji i sprawdzali, co warto zmienić. Nie zabrakło tematu finansów Regionu Europa. Był czas na podsumowanie i rozliczenie budżetu za ubiegły rok, ale i na zaplanowanie budżetu na kolejne miesiące. Uczestnicy rozmawiali również o wyjeździe kleryków do Aix-en-Provence w ramach probacji (przygotowania do złożenia ślubów wieczystych). Młodzi oblaci mieliby okazję doświadczyć miejsca tak bardzo związanego ze św. Eugeniuszem de Mazenodem, założycielem zgromadzenia. – Była to też okazja do naszego oblackiego, braterskiego spotkania, do wymiany doświadczeń. To okazja, by porozmawiać, spotkać się, razem się pomodlić – opowiada o. Patryk Osadnik OMI.
We francuskim Pontmain znajduje się sanktuarium maryjne powierzone opiece Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. – W 17 stycznia 1871 r. było tu objawienie maryjne. Matka Boża objawiła się czwórce dzieci, które widziały Ją przez trzy godziny. Zebrało się wiele osób, ale pozostali Jej nie widzieli. Ukazała się tylko raz. Już po roku objawienia te zostały potwierdzone przez Kościół. To były jedne z czterech oficjalnie potwierdzonych objawień we Francji w XIX w. – obok La Salette, Lourdes i przy Rue du Bac w Paryżu – mówi o. Osadnik. Oblaci pojawili się w tym miejscu rok po objawieniach. Wybudowali kościół i klasztor. W tym miejscu znajdował się też juniorat oblacki.
Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 r. w Aix-en-Provence we Francji. Obecnie liczy ok. 3400 zakonników, a do polskiej prowincji należy ponad 400 oblatów. Prawie 250 pracuje w kraju, a inni w należących do niej jurysdykcjach: na Madagaskarze i Reunion, w Ukrainie wraz z Rosją, we Francji-Beneluksie, Skandynawii, Białorusi i w Turkmenistanie. Misjonarze oblaci są zgromadzeniem misyjnym. Ich naczelną służbą w Kościele jest ukazywanie Chrystusa i Jego królestwa ludziom najbardziej opuszczonym i ubogim, jak i niesienie Dobrej Nowiny ludom, które jeszcze nie poznały Chrystusa oraz pomoc w odkrywaniu ich własnej wartości w świetle Ewangelii. Natomiast tam, gdzie Kościół już istnieje, oblaci kierują się do osób, które mają z nim najmniej kontaktu.
Hubert Piechocki
Fot. Patryk Osadnik OMI
Komentarz do Ewangelii dnia
17 maja 2025
Licheń: Ogólnopolski Zjazd Sekretarzy ds. Misji
16 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
16 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
15 maja 2025