
Święty Krzyż: po raz pierwszy „Noc Muzeów” w oblackim sanktuarium [+GALERIA]
W tym roku po raz pierwszy Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego dołączyło do ogólnopolskiej inicjatywy „Noc Muzeów”. Uczestniczące w niej placówki przygotowują szereg atrakcji oraz udostępniają eksponaty i pomieszczenia, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających.
Na Święty Krzyż przybyły setki pielgrzymów i turystów, by bliżej zapoznać się z tajemnicami tego wyjątkowego miejsca. Pierwszym punktem programu były Nieszpory Chorałowe w wykonaniu Scholi Cantorum Kielcensis pod dyrekcją siostry Hanny Szmigielskiej OSB. Następnie uczestnicy wydarzenia mogli poznać historię Sanktuarium oraz zwiedzić liczne sale i wystawy.
Największym zainteresowaniem cieszyły się pomieszczenia klasztorne, które na co dzień pozostają niedostępne dla zwiedzających. Przed wejściem za klauzurę ustawiła się długa kolejka osób pragnących zobaczyć te unikalne wnętrza. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się krypty pod Kaplicą Oleśnickich.
Zwieńczeniem wieczoru była Kompleta Chorałowa, której dźwięki wybrzmiały w Kaplicy Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, tworząc atmosferę głębokiej zadumy i modlitwy.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Położone jest na Łysej Górze, dawnym miejscu kultu pogańskiego. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego w tym miejscu był Bolesław Chrobry w 1006 r. Pierwszy kościół w stylu romańskim ufundowany został między rokiem 1102 a 1138 przez Bolesława Krzywoustego. Początkowo świątynia była poświęcona Świętej Trójcy. Od XIV w. dodano wezwanie Świętego Krzyża – po tym, gdy w 1306 książę Władysław Łokietek przekazał benedyktynom relikwie Drzewa Krzyża Świętego W 1819 r. klasztor skasowano. Posługę pełnili tu jeszcze przez pewien czas benedyktyni, a następnie kler diecezjalny. W latach 1852–1865 mieścił się tu dom poprawczy dla tzw. księży demerytów (dysfunkcyjnych). Od 1936 r. świątynia stała się kościołem klasztornym i miejscem nowicjatu misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej. W 2013 r. sanktuarium podniesiono do godności bazyliki mniejszej. Aktualnym przełożonym i kustoszem relikwii Świętego Krzyża jest o. Rafał Kupczak OMI.
Krzysztof Jamrozy OMI / Karolina Binek
foto. Krzysztof Jamrozy OMI
Komentarz do Ewangelii dnia
18 maja 2025
Iława: tłumy na „Nocy Muzeów” [+GALERIA]
17 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
17 maja 2025
Licheń: Ogólnopolski Zjazd Sekretarzy ds. Misji
16 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
16 maja 2025