
Kokotek: nowi odpowiedzialni za NINIWĘ i Festiwal Życia
Ojcowie Patryk Osadnik OMI i Dominik Ochlak OMI to nowi odpowiedzialni za Oblackie Duszpasterstwa Młodzieży NINIWA i Festiwal Życia w Kokotku. Zostali mianowani 23 maja.
W Kokotku, sercu młodzieżowego duszpasterstwa oblatów, nastąpiły ważne zmiany personalne. Nowym odpowiedzialnym za Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA oraz organizację Festiwalu Życia został o. Dominik Ochlak OMI. Z kolei Oblackie Centrum Młodzieży w Kokotku poprowadzi od teraz o. Patryk Osadnik OMI.
Ojciec Dominik Ochlak OMI, nowy duszpasterz młodzieży Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, to człowiek gór i duchowy przewodnik młodych. Znany jest z organizowania pieszych wypraw NINIWA Team i z refleksyjnego spojrzenia na świat, jest również charyzmatycznym liderem zespołu Stare Dobre Kapłaństwo. Ojciec Patryk Osadnik OMI, dotychczasowy duszpasterz młodzieży w Kokotku, został za to dyrektorem Oblackiego Centrum Młodzieży. Pracował wcześniej wśród Polaków w Belgii. W swojej posłudze łączy głoszenie słowa Bożego z pasją do gór i duchowości. Od tego roku kieruje także rowerowymi wyprawami NINIWA Team.
Trwają ostatnie przygotowania do tegorocznego Festiwalu Życia, który będzie odbywał się pd 7 do 13 lipca. Zespół organizacyjny pracuje pełną parą, a liczba zgłoszeń do systemu rejestracji rośnie z dnia na dzień. Organizatorzy zapraszają młodych do udziału i rejestracji na stronie Festiwalu. Równolegle trwa koordynacja innych letnich wydarzeń organizowanych przez NINIWĘ: rekolekcji wakacyjnych w Kokotku oraz wypraw NINIWA Team. W tym roku zaplanowano dwie wyjątkowe wyprawy do Grecji: rowerową z Polski do Aten (4.08–7.09.2025) i pieszą z Aten przez góry Grecji na północ (30.08–21.09.2025). Więcej szczegółów o letnich propozycjach dla młodzieży znajduje się na stronie Wspólnoty NINIWA.
Wspólnota Młodzieżowa NINIWA związana jest z działaniami duszpasterskimi Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Zalążek wspólnot powstał w 2004 r. w Katowicach, przy czym nawiązano kontakty z analogicznymi grupami z innych parafii oblackich, co doprowadziło do powstania ogólnopolskiego duszpasterstwa młodzieży opartego na charyzmacie św. Eugeniusza de Mazenoda. Wspólnotę NINIWA tworzą osoby młode, w różny sposób zaangażowane w życie Kościoła, spotykające się w grupach działających najczęściej przy parafiach oblackich. Wspólnota organizuje m.in. dwa w roku zjazdy w wybranej parafii oblackiej, wyprawy rowerowe i piesze wyprawy NINIWA Team, wolontariat misyjny. Jej członkowie zapraszani są na Festiwal Życia organizowany przez Oblackie Centrum Młodzieży w Kokotku.

Natomiast oblacki „Festiwal Życia” to plenerowy festiwal muzyczny dla młodzieży o tematyce chrześcijańskiej. Organizowany był w skali regionalnej w Kodniu n. Bugiem w latach 2001–2017 z inicjatywy katowickiej Wspólnoty Dobrego Pasterza. Od 2018 r. w skali ogólnopolskiej i międzynarodowej organizowany jest w Lublińcu na Śląsku. Aktualnie to jeden z największych katolickich festiwali młodzieżowych w Polsce. Tygodniowe wydarzenie odbywa się zwykle w pierwszej połowie lipca i trwa od poniedziałku do niedzieli. W programie festiwalu są koncerty, konferencje, warsztaty, bieg przełajowy, a także wydarzenia o charakterze religijnym: msze święte, nabożeństwa, muzyczny wieczór uwielbienia i adoracja Najświętszego Sakramentu. Każda edycja festiwalu ma swoje hasło, hymn oraz biblijną postać przewodnią. Głównym organizatorem wydarzenia jest Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA. W organizację festiwalu włącza się kilka polskich diecezji i zakonów.
Oblackie Centrum Młodzieży jest ośrodkiem rekolekcyjnym, a w szczególności centrum spotkań Oblackiego Duszpasterstwa Młodzieży NINIWA powstałym w 2017 r. na bazie hotelu Silesia (wcześniej działało od 2008 r. przy domu oblackim w Kokotku). Odbywa się w nim większość rekolekcji Wspólnoty Młodzieżowej NINIWA, stąd wyruszają wyprawy rowerowe i piesze NINIWA Team. W tym miejscu odbywa się coroczny Festiwal Życia czy finał Olimpiady Znajomości Afryki dla uczniów szkół średnich. Oblackie Centrum Młodzieży jest otwarte przez cały rok i gości wiele osób i grup rekolekcyjnych. Posiada 200 miejsc noclegowych, salę jadalną i bankietową, sale konferencyjne, salki spotkań i rekreacyjne, salę gimnastyczną, przystań. W 2022 r. do użytku oddana została kaplica pw. Świętych Młodzianków.
Piotr Ewertowski / Niniwa.pl
fot. Patryk Osadnik OMI (od lewej) i Dominik Ochlak OMI/Niniwa.pl
Komentarz do Ewangelii dnia
28 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
27 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
26 maja 2025