
Młodzi z oblackich parafii na Festiwalu Życia: „Wracamy z nową nadzieją”
Na Festiwalu Życia w Kokotku po raz kolejny spotkali się młodzi – również z oblackich parafii. Modlitwa, integracja, wspólnota i swoboda – to według uczestników główne powody, dla których wracają tu co roku. „To tydzień, który naprawdę zmienia serce” – mówią zgodnie.
Festiwal Życia w Kokotku to jedno z największych plenerowych wydarzeń chrześcijańskich dla młodzieży w Polsce. Co roku gromadzi setki uczestników z różnych diecezji, wspólnot i parafii – także tych oblackich. Tydzień wypełniony modlitwą, warsztatami, spotkaniami, koncertami i doświadczeniem wspólnoty pozwala młodym pogłębiać relację z Bogiem i z drugim człowiekiem.
– To tydzień, który naprawdę zmienia serce – mówi Tosia Jankowska z oblackiej parafii w Siedlcach. Już po raz czwarty wróciła do Kokotka. – Zaczęłam chodzić na spotkania KSM-u przy naszej parafii. Ojciec powiedział: „Dawaj, pojedziesz na festiwal, zobaczysz, jak tam jest”. I tak się zaczęło.
Dla wielu młodych ludzi udział w festiwalu stał się duchowym przełomem. – Najbardziej uderza ta piątkowa adoracja. Widać wtedy, że wszyscy jesteśmy jedną wspólnotą, jednością. Każdy coś przeżywa, ale jesteśmy razem – mówi Ania. – Czasem wystarczy spojrzenie, przytulenie. Takie wsparcie – bez słów – dodaje Faustyna, związana z NINIWĄ.

Dla wielu młodych ludzi udział w festiwalu stał się duchowym przełomem. Festiwal Życia to nie tylko modlitwa i nabożeństwa, ale także codzienne doświadczenie wspólnoty, otwartości i radości życia. – Super jest to, że nie wszystko jest sztywno zaplanowane. Możemy pograć w karty, porozmawiać, odpocząć – każdy znajdzie coś dla siebie – zauważa Tosia.
Dla młodych ogromną wartość ma możliwość adoracji i modlitwy w dowolnym momencie. – Moim ulubionym miejscem jest kaplica z całodobową adoracją. Można tam przyjść w każdej chwili, pomodlić się, spotkać Boga i drugiego człowieka – podkreśla Tosia. Sakrament spowiedzi – często postrzegany przez młodych jako stresujący – tutaj przeżywany jest zupełnie inaczej. – Można po prostu podejść do ojca, porozmawiać. Nie ma oceniania, jest rozmowa. To bardziej oczyszczenie niż stres – mówi.

Wśród uczestników znalazły się również osoby z zagranicy. Monika, Polka mieszkająca na co dzień w Belgii, związana z duszpasterstwem prowadzonym przez oblatów, była na Festiwalu Życia już po raz szósty. – W Belgii nie ma niczego podobnego. Tu jest klimat, który rozumiem. Po polsku, wspólnotowo, z Bogiem. To jest coś, czego mi tam brakuje – podkreśla. – W 2021 r. poznałam tu koleżankę, z którą do dziś się przyjaźnię.

Wielu młodych trafia na festiwal dzięki oblackim wspólnotom, takim jak NINIWA. – Dołączyłam do NINIWY w Wielkim Poście – graliśmy razem misterium. Naturalnie wyszło, że jadę na festiwal. Nie żałuję – mówi Julia ze wspólnoty działającej przy parafii w Iławie.
Ojcowie i siostry zakonne towarzyszą uczestnikom przez cały tydzień, budując z nimi relacje oparte na zaufaniu i autentycznym kontakcie. – Mój kolega, który jest wierzący, ale niepraktykujący, bardzo się bał tylu księży i sióstr. A potem powiedział, że rozmawiało mu się z ojcem jak z ziomkiem. To dla niego było odkrycie – dzieli się Tosia.
Doświadczeniem wspólnoty dzieli się także o. Tomasz Gali OMI. – Najwięcej młodzi mówią po powrocie o byciu razem – na modlitwie, w czasie zabawy, w chwilach ciszy. To dla nich najcenniejsze – mówi duchowny. Podkreśla też wartość otwierania się festiwalu na młodzież spoza oblackich środowisk. – Zwiększanie zasięgu pozwala dotrzeć do tych, którzy nie mają kontaktu z oblatami. To może być dla nich cenne i zmieniające doświadczenie – przyznaje o. Gali.

Oblacki „Festiwal Życia” to plenerowy festiwal muzyczny dla młodzieży o tematyce chrześcijańskiej. Organizowany był w skali regionalnej w Kodniu n. Bugiem w latach 2001–2017 z inicjatywy katowickiej Wspólnoty Dobrego Pasterza. Od 2018 r. w skali ogólnopolskiej i międzynarodowej organizowany jest w Lublińcu na Śląsku. Aktualnie to jeden z największych katolickich festiwali młodzieżowych w Polsce. Tygodniowe wydarzenie odbywa się zwykle w pierwszej połowie lipca i trwa od poniedziałku do niedzieli. W programie festiwalu są koncerty, konferencje, warsztaty, bieg przełajowy, a także wydarzenia o charakterze religijnym: msze święte, nabożeństwa, muzyczny wieczór uwielbienia i adoracja Najświętszego Sakramentu. Każda edycja festiwalu ma swoje hasło, hymn oraz biblijną postać przewodnią. Głównym organizatorem wydarzenia jest Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, na czele z o. Dominikiem Ochlakiem OMI. W organizację festiwalu włącza się kilka polskich diecezji i zakonów.
tekst: Anna Gorzelana, Maciej Kluczka
fot. Maciej Kluczka/misyjne.pl
Komentarz do Ewangelii dnia
9 lipca 2025
Z listów św. Eugeniusza
9 lipca 2025
Poznań, Zahutyń: rodzina, która kochała do końca
8 lipca 2025