
Święty Krzyż: przekazanie relikwii na Madagaskar [+GALERIA]
W środę 9 lipca w sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego odbyło się uroczyste przekazanie na ręce biskupa Marka Ochlaka OMI relikwii Krzyża Świętego. Biskup zawiezie je na Madagaskar, gdzie rozpoczyna swoją posługę. "Jest to pierwsza relikwia na Madagaskarze oraz być może pierwsza relikwia, która zagości na kontynent afrykański" - mówił biskup, dziękując za przekazanie relikwii oraz za modlitwę.
W środę 9 lipca w sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego odbyło się uroczyste przekazanie na ręce biskupa Marka Ochlaka OMI relikwii Drzewa Krzyża Świętego.
Tak opisuje to wydarzenie Wiesław Chojnowski OMI, dyrektor Prokury Misyjnej, który uczestniczył w uroczystości: „Biskup Marek Ochlak OMI poprosił biskupa sandomierskiego, Krzysztofa Nitkiewicza, o zgodę na przekazanie części relikwii z sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Madagaskar, gdzie rozpocznie posługę jako pasterz diecezji Fenoarivo Atsinanana”. Relikwie przechowywane są w relikwiarzu od Prokury Misyjnej, który, jak opisuje o. Wiesław Chojnowski, wyglądają identycznie jak pierwotny relikwiarz.
Ojciec Rafał Kupczak, kustosz relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu, przy uroczystym przekazaniu części relikwii zwrócił uwagę na obecność dwóch ojców z Madagaskaru, którzy – jak powiedział – „bezpośrednio reprezentują naród, do którego te relikwie dotrą”. Z kolei bp Marek Ochlak, dziękując za modlitwę i za możliwość przekazania relikwii, zwrócił uwagę, iż zgoda na ich przekazanie została udzielona w Wielki Piątek Roku Jubileuszowego 2025.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Położone jest na Łysej Górze, dawnym miejscu kultu pogańskiego. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego w tym miejscu był Bolesław Chrobry w 1006 r. Pierwszy kościół w stylu romańskim ufundowany został między rokiem 1102 a 1138 przez Bolesława Krzywoustego. Początkowo świątynia była poświęcona Świętej Trójcy. Od XIV w. dodano wezwanie Świętego Krzyża – po tym, gdy w 1306 książę Władysław Łokietek przekazał benedyktynom relikwie Drzewa Krzyża Świętego W 1819 r. klasztor skasowano. Posługę pełnili tu jeszcze przez pewien czas benedyktyni, a następnie kler diecezjalny. W latach 1852–1865 mieścił się tu dom poprawczy dla tzw. księży demerytów (dysfunkcyjnych). Od 1936 r. świątynia stała się kościołem klasztornym i miejscem nowicjatu misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej. W 2013 r. sanktuarium podniesiono do godności bazyliki mniejszej. Aktualnym przełożonym i kustoszem relikwii Świętego Krzyża jest o. Rafał Kupczak OMI.


Misjonarze oblaci z Polski pracują na Madagaskarze już od ponad 40 lat. Pierwsza grupa pięciu misjonarzy, po przylocie w roku 1980, otrzymała do prowadzenia dwa już istniejące okręgi misyjne – Marolambo i Ambinanindrano, w Dystrykcie Lasów Tropikalnych, we wschodniej części Czerwonej Wyspy. Obecnie prowadzą 15 placówek misyjnych, a od 2004 r. także cztery parafie na wyspie Reunion. Aktualnie Delegatura Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Madagaskarze wchodzi w skład Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów, a tworzy ją około 100 zakonników, w zdecydowanej większości Malgaszy. Jej przełożonym jest o. Alphonse Philiber Rakotondravelo OMI. Dnia 17 kwietnia 2025 r. Ojciec Święty Franciszek mianował o. Marka Ochlaka OMI, przełożonego Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, biskupem diecezji Fenoarivo Atsinanana. Przyjął świecenia 6 lipca w Gdańsku.
Komentarz do Ewangelii dnia
9 lipca 2025
Z listów św. Eugeniusza
9 lipca 2025
Poznań, Zahutyń: rodzina, która kochała do końca
8 lipca 2025