
Madagaskar: nowa misja – Sakahevo. Pomoc dla mieszkańców i misjonarzy [ZBIÓRKA]
Misjonarze oblaci na Madagaskarze rozbudowują nową misję – Sakahevo. Możesz pomóc misjonarzom, jak i samym Malgaszom w poprawie godności ich życia. Trwa zbiórka na funkcjonowanie oblackiej misji.
W górach, pośród dzikiej przyrody, bez dostępu do utwardzonych dróg, bez elektryczności, bieżącej wody, szpitala czy szkoły średniej – tam właśnie powstaje nowa misja misjonarzy oblatów na Madagaskarze. To miejsce, które z perspektywy cywilizowanego świata mogłoby się wydawać zapomniane przez ludzi i czas. Ale nie przez Kościół.
>>> KLIKNIJ I POMÓŻ <<<
Misje – pomoc Kościoła
Dziś w wiosce, gdzie dawniej czasem pomieszkiwali misjonarze, powstaje stała wspólnota. Na razie jest ich dwóch. Żyją tak jak ci, do których zostali posłani: czerpią wodę z rzeki, w której miejscowi piorą ubrania. Nie ma sieci energetycznej – energię daje im kilka paneli słonecznych. Do najbliższej cywilizacji można dostać się tylko pieszo lub na motocyklu.
Oblaci są tu nie tylko duszpasterzami. Niosą pomoc najbardziej podstawową: odwiedzają chorych, wspierają dzieci i młodzież, dla których jedyną szansą na edukację jest lokalna szkoła podstawowa.

Oblaci na Madagaskarze
Każdy, kto choć raz odwiedził takie miejsce, wie, jak wiele potrzeba, by ci ludzie mogli żyć godniej. Dla misjonarzy to kwestia nie tylko głoszenia Ewangelii, ale także budowania małych kroków nadziei: czystej wody, dostępu do światła, szansy na edukację, na lepsze jutro. Dziś możesz pomóc im pisać ten nowy rozdział. Wesprzyj nową misję oblatów na Madagaskarze – Twoja ofiara zmienia życie tam, gdzie wydaje się to niemożliwe.
Misjonarze oblaci z Polski pracują na Madagaskarze już od ponad 40 lat. Pierwsza grupa pięciu misjonarzy, po przylocie w roku 1980, otrzymała do prowadzenia dwa już istniejące okręgi misyjne – Marolambo i Ambinanindrano, w Dystrykcie Lasów Tropikalnych, we wschodniej części Czerwonej Wyspy. Obecnie prowadzą 15 placówek misyjnych, a od 2004 r. także cztery parafie na wyspie Reunion. Aktualnie Delegatura Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Madagaskarze wchodzi w skład Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów, a tworzy ją około 100 zakonników, w zdecydowanej większości Malgaszy. Jej przełożonym jest o. Alphonse Philiber Rakotondravelo OMI. Klerycy z Czerwonej Wyspy kształcą się również w seminarium oblackim w Polsce, w Obrze k. Wolsztyna.

Michał Jóźwiak
fot. z arch. OMI Madagaskar
Komentarz do Ewangelii dnia
14 lipca 2025
Z listów św. Eugeniusza
14 lipca 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
13 lipca 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
12 lipca 2025