
21 września
This is a custom heading element.
REWOLUCJA CZERWCOWA: CHWALEBNA CZY NIE?
To, co w historii Francji jest nazywane trzema chwalebnymi dniami (27-29 lipca 1830 roku) było chwalebne dla wszystkich za wyjątkiem świętego Eugeniusza. W poprzednich latach dominowały nastroje antyreligijne, działania rzadu pogarszały się. Teraz w Paryżu rozszalała się rewolucja i przemoc, która doprowadziła do abdykacji króla Karola X i objęciem władzy przez króla Ludwika Filipa. Nie został mianowany królem Francji ale Francuzów. Król obywateli w opozycji do prawomocnej linii Burbonów bedzie dążył do zmiany relacji pomiędzy państwem a Kościołem. Zobaczymy, że ta zmiana w najbliższych latach osobiście dotknie świętego Eugeniusza.
Eugeniusz przebywał w Szwajcarii, podczas gdy ojciec Tempier w Marsylii. Dotarły do niego pogłoski o incydentach z Paryża, które wzbudziły w nim niepokój.
Mój drogi przyjacielu, ojciec rozumie, z jaką niecierpliwością oczekuję wiadomości od ojca. Ojciec nie pisał do mnie 30., w czasie, w którym według mego obliczenia, ojciec powinien mieć wiadomości o wydarzeniach w Paryżu.
Ojciec nie miał racji, bo ojciec może domyślać się stopnia mego niepokoju po nowinach, jednych bardziej przesadzonych od drugich, gdy przez trzy dni poczta nie dochodziła.
List do Henryka Tempiera, 04.08.1830, w: EO I, t. VII, nr 352.
Niepokój Eugeniusza dotyczył wiedzy, czy przemoc już rozlała się na południe Francji oraz czy oblacji i mieszkańcy jego diecezji są bezpieczni. Pytał siebie, czy będzie to powtórka wydarzeń z 1789 roku.
Komentarz do Ewangelii dnia
12 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
11 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
10 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
9 maja 2025