26 września
This is a custom heading element.
NASZYM IDEAŁEM JEST ROZTROPNOŚĆ, UMIARKOWANIE, ALE Z UWAGĄ, SIŁĄ I ODWAGĄ.
W końcu ojciec Tempier przesyła wiadomości. Napisał do świętego Eugeniusza, który stawiał czoła trudnej sytuacji: Naszą dewizą jest roztropność, umiar, czujność i odwaga. (A. Rey, dz, cyt., t. I, s. 489). Święty Eugeniusz odpowiada:
W pełni aprobuję ojca zachowanie. Nie oczekiwałem więcej od ojca; zrobił ojciec to, co należało zrobić. Nie mogę tak samo pochwalić tych, o których ojciec mi mówi.
Brutalny postęp wojsk dotknął oblatów w Nîmes, którzy wraz z biskupem i duchowieństwem zostali zmuszeni do ucieczki. Święty Eugeniusz nie przejął się tym. W Laus opór stawiał Guibert, ale nie groziło mu tak poważne niebezpieczeństwo.
Guibert napisał do mnie i on nie postąpił tak jak on. Jeżeli nie zaszły sprawy, o których ojciec mi nie mówi, nie pojmuję, dlaczego kapelan opuścił swoją placówkę. W tej sytuacji nie spełnił swego obowiązku; czy nie miał chorych, którymi należało się zatroszczyć? Ja pozostałbym przy nich. Ta dobra postawa była zaszczytem dla jego odwagi i dla jego całkowicie miłosiernej posługi.
Nie znamy tego kapelana, ale to postawa, którą później, w czasie epidemii cholery święty Eugeniusz będzie wskazywał, gdy niektórzy kapłani będą zbyt przestraszeni, aby pozostać wraz z cierpiącymi w swoich parafiach. Oblatom będzie wskazywał ich regułę, aby dodać im odwagi i uspokoić w ich posłudze.
Na miłość Boską, niech cały ten zamęt nie zaszkodzi życiu zakonnemu oblatów. Niech zajmują się wydarzeniami tylko o tyle, o ile trzeba, aby nie być poza tym, co się dzieje; ale niech pobożność i wszystkie święte praktyki ich stanu nie doznają najmniejszego uszczerbku. Przeciwnie, niech podwoją całą żarliwość i staranność w swoich obowiązkach.
W końcu scholastykom daje wskazówki, aby skoncentrowali się na swych obowiązkach i zachowali spokój sumienia:
Proszę mocno nalegać na studium; wiedza jest nieodzownym warunkiem bycia użytecznym, gdziekolwiek się jest.
List do Henryka Tempiera, 13.08.1830, w: EO I, t. VII, nr 354.
Madagaskar: Prowincjał w Tamatave
24 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
24 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
23 listopada 2024
Oblaci: z pasji do muzyki
22 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024