Co nowego na Świętym Krzyżu?

This is a custom heading element.

30 kwietnia 2018

Przybliżamy garść ciekawych wydarzeń z ostatniego czasu, które odbyły się na Świętym Krzyżu.

Blisko 130 naukowców z całej Polski wzięło udział w V Kongresie Afrykanistów Polskich, który rozpoczął się 23 kwietnia w Jodłowym Dworze w Hucie Szklanej, u podnóża świętokrzyskiego sanktuarium. Warto zaznaczyć iż takie spotkanie po raz pierwszy odbywa się w województwie świętokrzyskim.

W debatach i konferencjach oraz dyskusjach panelowych uczestniczyli przedstawiciele wielu obszarów badawczych, m.in. stosunków międzynarodowych, historii, politologii, antropologii, językoznawstwa i kulturoznawstwa.

Badania dotyczące Afryki są także bardzo przydatne dla misjonarzy. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, którzy posługują w sanktuarium na Świętym Krzyżu mają swoje placówki misyjne w połowie państw Afryki. Natomiast oblaci z Polski, którzy swoje życie zakonne rozpoczynali na Świętym Krzyżu posługują m.in. w Kamerunie i na Madagaskarze. Wśród prelegentów nie brakło oczywiście naszych współbraci. Swój referat wygłosił m.in. o. prof. Jarosław Różański OMI z UKSW w Warszawie. Więcej informacji o kongresie można przeczytać tutaj (KLIKNIJ).

22 kwietnia wspólnota Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, mieszkańcy Huty Szklanej, władze gminy Bieliny na czele z wójtem Sławomirem Kopaczem, przewodniczącym Rady Gminy Józefem Gawęckim, Radnymi oraz przedstawiciele parlamentarzystów ziemi świętokrzyskiej i władz wojewódzkich uczcili ofiary zbrodni hitlerowskiej dokonanej 22 kwietnia 1943 roku na mieszkańcach Huty Szklanej.

Uroczystości odbyły się w 75 rocznicę tego tragicznego wydarzenia przy pomniku w Hucie Szklanej oraz w sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. To podniosłe wydarzenie odbyło się w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Więcej informacji o kongresie można przeczytać tutaj (KLIKNIJ).

We wtorkowe popołudnie 24 kwietnia w naszej oblackiej, świętokrzyskiej bazylice mniejszej w ramach V Kongresu Afrykanistów Polskich odbył się „Koncert na korze” (kora – instrument strunowy, rodzaj harfy, popularny w Afryce Zachodniej”). Wystąpił Buba Badjie Kuyateh – wirtuoz kory i kompozytor urodzony w 1982 r. w Gambii w szanowanej rodzinie griotów (muzyków). 'Jali Buba’ stał się jednym z najbardziej popularnych muzyków w swojej ojczyźnie.

Źródło: www.swietykrzyz.pl

(kz)