Bracia zakonni na Jasnej Górze
This is a custom heading element.
W dniach 17-19 października 2018 roku bracia zakonni naszej prowincji brali udział w 35. Pielgrzymce Braci Zakonnych na Jasną Górę. Tematem przewodnim spotkania były słowa: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. W wydarzeniu wzięło udział ok. 200 braci zakonnych z różnych zgromadzeń, w tym 16 Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Eucharystii rozpoczynającej doroczne spotkanie przewodniczył ks. bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP, sufragan archidiecezji wrocławskiej. W homilii podkreślił: „Ten dzisiejszy dzień, to przede wszystkim nasze wspólne dziękczynienie za dar powołania, za dar konsekracji zakonnej, za dar bycia bratem pośród braci”. Charakteryzując charyzmat brata zakonnego kontynuował: „Brat zakonny jest tym, który na wzór Jezusa Chrystusa jest bratem pośród braci, jest tym, który czeka na drugiego człowieka, tym, który wychodzi, tym, który karmi, i tym, który przywraca utraconą nadzieję. Być bratem zakonnym, to być znakiem obecności Boga w tym miejscu, w którym stawia nas Bóg”. Nawiązując do „kultury tymczasowości” naszej cywilizacji, wskazał na wierność Maryi w wielu aspektach Jej duchowości, nawiązując do istotnych elementów życia i posługi braci zakonnych: wierność Świątyni – zachęta do trwania przy ołtarzu Eucharystii oraz w modlitwie osobistej, wierność człowiekowi – wyrażająca się w tym, aby być bratem pośród braci i sióstr oraz wierność powołaniu – „Będą takie momenty, gdy doświadczymy cierpienia i opuszczenia, gdy może wydawać się wszystko bez sensu, bo gdy jest ciemno, człowiek kroczy po omacku. Nie jesteście sami, pod Krzyżem jest wasza Matka, bądźcie wierni powołaniu do końca życia”.
Rytm trzydniowego spotkania na Jasnej Górze wyznaczały niezmienne elementy pielgrzymki: Eucharystia, droga krzyżowa, jutrznia, koronka do Miłosierdzia Bożego, różaniec, Apel Jasnogórski, a także konferencje. W trakcie spotkania uczestnicy mogli również wysłuchać koncertu organowego w Bazylice Jasnogórskiej. Pielgrzymka jest wreszcie okazją do spotkań i dzielenia się doświadczeniem oraz bogactwem powołania brata zakonnego.
Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej są zgromadzeniem kleryckim. Większość oblatów przyjmuje święcenia prezbiteratu, ale niektórzy spośród nas realizują swoje powołanie jako bracia zakonni (bez święceń). Stąd też niefortunne jest używanie nazwy skróconej zgromadzenia: „ojcowie oblaci”, a raczej po prostu „oblaci”, czy „misjonarze oblaci”. Bracia zakonni w naszych wspólnotach nie różnią się od ojców niczym w stroju zewnętrznym. Podczas oblacji wieczystej otrzymują krzyż misyjny, który noszą zatknięty za pasem sutanny, a swoją posługę wypełniają najczęściej poprzez realizację swoich zdolności zawodowych. Dla istnienia wspólnot oblackich ich obecność jest bardzo ważna. Część spośród braci posługuje również na misjach zagranicznych.
(pg)
Z listów św. Eugeniusza
28 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
28 listopada 2024
Maryja Niepokalana – patronka oblatów i „patent do nieba”
27 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
27 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
27 listopada 2024
Co znaczy, że św. Eugeniusz był „człowiekiem Adwentu”?
26 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
26 listopada 2024