Uroczystości pogrzebowe śp. o. Alfonsa Kupki OMI

This is a custom heading element.

14 listopada 2018

Ojciec Alfons Kupka OMI (1931-2018) należał do oblatów, którzy przez wieloletnią posługę kształtowali dzisiejsze oblicze Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Bez cienia wątpliwości można nazwać go tytanem pracy, niezwykle utalentowanym wizjonerem i prekursorem wielu dzieł, które go przetrwały. Są dowodem Bożej Opatrzności, która rodziła w nim wielkie projekty i wcielała je w życie. W 1983 roku rozpoczął wydawanie czasopisma „Misyjne Drogi” – pełnił funkcję redaktora naczelnego aż do roku 2011 (miał wtedy 80 lat). Dziś dwumiesięcznik wydawany w Poznaniu stanowi jeden z największych periodyków o tematyce misyjnej w Polsce, którego nakład wynosi około 25 tysięcy egzemplarzy. O. Alfons Kupka OMI był absolwentem kierunku architektury na Politechnice Gdańskiej. Zaprojektował i zrealizował budowę wielu obiektów sakralnych w Polsce oraz na terenach misyjnych (m.in. Madagaskar, Kamerun, Białoruś, Ukraina, Kanada, Niemcy) – sztandarowym jego dziełem jest sanktuarium Matki Bożej Rodzicielki w Figuil w Kamerunie – zaprojektowane w oparciu o typowe gospodarstwo rodzinne Kameruńczyków. Przez wiele lat związany z domem prowincjalnym w Poznaniu, ostatnie lata swojego życia spędził wśród obłożnie chorych oblatów w naszym domu zakonnym w Lublińcu. Odszedł do Pana w dniu 9 listopada 2018 roku, otoczony swoją wspólnotą zakonną.

Uroczystości pogrzebowe w Lublińcu (13.11.2018 r.)

Eucharystii o godzinie 19.15 przewodniczył bp Paweł Stobrawa – sufragan opolski. Obecny był  również wikariusz prowincjalny – o. Sławomir Dworek OMI. Mszę koncelebrowało ponad 30 prezbiterów, wśród których byli oblaci z naszych klasztorów w Polsce i zagranicą, kapłani diecezjalni; uczestniczyli w niej: rodzina zmarłego, oblaci bracia naszej prowincji, parafianie i goście. Po zakończonej celebracji nastąpiła eksporta ciała zmarłego do klasztoru w Obrze.

(zdj. br. Grzegorz Walczak OMI)

Uroczystości w Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze (14.11.2018 r.)

O godzinie 12.00 w kościele pw. św. Jakuba Większego w Obrze rozpoczęła się msza święta pogrzebowa za śp. o. Alfonsa Kupkę OMI. Głównym celebransem był Jego Ekscelencja bp Zdzisław Fortuniak – biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. Wśród koncelebransów byli również: Jego Ekscelencja bp Radosław Zmitrowicz OMI – biskup pomocniczy diecezji kamienieckiej na Ukrainie, o. Paweł Zając OMI – Ordynariusz Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz 61 prezbiterów, głównie oblatów z Polski i z zagranicy. Homilię wygłosił o. Kazimierz Lubowicki OMI – zgodnie z wolą zmarłego.

Kaznodzieja ukazał związek życia śp. Alfonsa Kupki z ideałem oblackim, pozostawionym przez św. Eugeniusza de Mazenoda, aby „mieć wolę i odwagę iść śladami Apostołów”:

Ojciec Alfons całym swoim życiem pokazywał, co to znaczy płonąć, co to znaczy się spalać dla Chrystusa, dla misji, dla zgromadzenia. Człowiek gorliwej pracy, który pracę uważał za coś oczywistego. Nieraz widziałem już jego bardzo zmęczone oczy, szczególnie jak późną nocą przygotowywał – najpierw kalendarz misyjny, potem Misyjne Drogi do wydania.

Charakterystyka życia wiary zmarłego to prostota – widać to było po jego modlitwie, stylu życia. Unikał wielkich słów i egzaltacji. Pomimo wymagań jego posługi, nigdy nie było słychać z ust o. Alfonsa słów narzekania – jego życie było ofiarną służbą Chrystusowi. Homilista przypomniał trud budowania obiektów sakralnych w czasach, gdy nie było to łatwe ze względu na ograniczone środki materialne i budowlane. Ojciec Kupka był pasjonatem ewangelizacji – jego pragnieniem było, abyśmy podtrzymywali w sobie żar misji „ad gentes” – w wysyłaniu misjonarzy i pomocy materialnej placówkom misyjnym. Zwracając się do młodego pokolenia oblatów, którzy uczestniczyli w uroczystościach pogrzebowych, o. Lubowicki mówił:

Żegnamy dzisiaj jednego z wielkich oblatów w polskiej prowincji. Nie chodzi tylko o poczucie wielkości, chodzi o jego gorliwość, zaangażowanie. Gdy byłem na waszym miejscu, słuchaliśmy, gdy on mówił do nas jako prowincjał. Czuliśmy, że warto żyć w tym zgromadzeniu, bo ono jest piękne, bo ono jest zaangażowane w sprawę Jezusa Chrystusa.

Na koniec apelował, abyśmy pamiętając o świadectwie życia śp. o. Alfonsa Kupki OMI – płonęli tymi samymi ideałami.

W uroczystościach pogrzebowych w Obrze uczestniczyli również wierni z parafii, które do dziś pamiętają wkład zmarłego oblata w ich powstanie. Był architektem kościołów m.in. w Kędzierzynie-Koźlu, Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim.

Słowa pożegnania skierował także przedstawiciel Delegatury na Ukrainie, dziękując za zaangażowanie o. Alfonsa Kupki OMI na rzecz potrzeb misyjnych tego kraju. Przemówił również bp Radosław Zmitrowicz OMI. Proboszcz rodzinnej parafii, z której pochodził zmarły, dzielił się świadectwem gorliwości o. Alfonsa, który przebywając w domu, zawsze troszczył się o konfesjonał i chętnie w nim posługiwał.

Obecny redaktor naczelny „Misyjnych Dróg” – o. Marcin Wrzos OMI – dziękował za przykład pracy dziennikarskiej i nieustanne przypominanie, że z Kościoła nie można nikogo wyrzucać:

Ojciec Prowincjał dziękował licznie przybyłym na uroczystości pogrzebowe, nie ukrywał również emocji, jakie wywołała w nim ta uroczystość. Podzielił się również swoimi wspomnieniami, gdy odwiedził śp. o. Alfonsa Kupkę OMI we wspólnocie lublinieckiej, przekazał również kondolencje, jakie spłynęły z wielu miejsc na świecie:

Obrzędowi odprowadzenia na cmentarz przewodniczył bp Radosław Zmitrowicz OMI. Ojciec Alfons Kupka OMI spoczął na oblackiej kwaterze cmentarza w Obrze.
(pg/zdj i audio WSD Obra)