
Hiszpania: Kongres „Oblacja i męczeństwo” [zapowiedź]
This is a custom heading element.
Pierwszym męczennikiem-oblatem był brat Alexius Reynard, który zginął w 1875 roku. Dziesięć lat później, dnia 2 kwietnia 1885 roku, przyszła kolej na Leona Fafarda i Felixa Marchanda. Od tamtego czasu, setki oblatów w dramatyczny sposób umierało na misjach. Wielu z nich składało niezwykłe świadectwo życia. Około trzydziestu z nich zostało ogłoszonych błogosławionymi i uznanymi, jako męczennicy za wiarę. Jedynym ich katalogiem jest książka Artura Smitha: „Mártires Oblatos (1831-1997)”, która ukazała się w 2006 roku.

Oblacja osiąga swój szczyt kulminacyjny w męczeństwie, a męczeństwo pozwala nam zrozumieć oblację w jej głębokości i wymaganiach. Jest to powracający motyw w pismach Założyciela i pierwszego pokolenia oblatów. Szczegółowo przestudiował to o. Maurizio Giorgianni w swojej analizie z 1994 roku: „Męczeństwo, charyzmat misji”, streszczając ją w trzech artykułach, jakie ukazały się w „Vie Oblate Life” w 1994 roku (numery 1,2,3). Od tego czasu nie przeprowadzano żadnych poszukiwań w tym temacie. W międzyczasie, beatyfikowano męczenników-oblatów: Józefa Cebulę (1999), oblatów z Hiszpanii (2011), misjonarzy z Laosu (2016). Nadszedł więc czas na głębszą refleksję, dotyczącą tematu: Oblacja i męczeństwo.
W końcu, Generalny Komitet ds. Studiów Oblackich wraz z Postulatorem Generalnym i Prowincją Środkowoeuropejską, zorganizowało konferencję, która odbędzie się w Pozuelo (Madryt, Hiszpania) w dniach 4-5 maja bieżącego roku.
Zapraszamy członków oblackiej rodziny: oblatów, stowarzyszonych z nami, przyjaciół misji, oblatki, członków rodzin męczenników, świeckich przyjaciół.
PROGRAM
Pochylimy się nad męczeństwem oblatów w szerokim kontekście XX stulecia w dwóch momentach.
W pierwszym dniu (4 maja), skupimy się na oblatach-męczennikach z Hiszpanii. Przeanalizujemy sytuację socjalną, polityczną i wojskową okresu wojny domowej w Hiszpanii, aby nakreślić kontekst opowieści i świadectw, dotyczących męczeństwa oblatów.
Drugi dzień (5 maja) zostanie poświęcony szerszemu spojrzeniu na męczeństwo oblatów na różnych kontynentach, wraz z kilkoma przykładami z każdego regionu. Ten drugi moment będzie możliwy dzięki połączeniu z miejscami, które zaplanowaliśmy, przy pomocy transmisji WEBEX .
Całość konferencji będzie można śledzić dzięki technologii live streaming.
PROŚBA O WSPÓŁPRACĘ
Jako dodatek do referatów zawartych w programie, konferencja przyjmie również wasze reakcje, które, w opinii komitetu naukowego, mogą być zaprezentowane w trakcie konferencji i/lub opublikowane w aktach konferencji.
Długość tekstu może wahać się od 5-15 stron (każda strona 2200 znaków, wliczając spacje). Ewentualna prezentacja podczas kongresu – osobiście, wcześniej nagrana lub za pomocą live WEBEXU, będzie trwała 10 minut.
Prosimy o nadsyłanie abstraktu opisującego prezentację (do 4000 znaków) oraz tytułu wystąpienia do 31 marca 2019 roku na adres oblatio@omioblatio.org.
Propozycje zostaną ocenione przez komitet naukowy, który skontaktuje się z autorami.
Tematy można podzielić na dwa rodzaje:
– teologiczno-duchowy: oblacja, męczeństwo i ich wzajemny związek: w kontekście oblackiego życia, w ujęciu doktryny lub świadectw autorów oblackich
– historyczny: udokumentowane świadectwa oblatów, którzy w różnych kontekstach i regionach, zostali zamordowani ze względu na misję.
Dokumentacja konferencji zostanie opublikowana na łamach magazynu „Oblatio” oraz w serii „Oblatio Studia”
(F. Ciardi OMI, tłum. pg)
Komentarz do Ewangelii dnia
13 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
12 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
11 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
10 maja 2025