
Sri Lanka: Żaden oblat nie ucierpiał w wyniku zamachów
This is a custom heading element.
Od godzin rannych, kiedy światowe media obiegła informacja o zamachach bombowych, jakich dokonano na Sri Lance, mając świadomość, że posługują tam nasi współbracia – w wielu naszych kościołach i wspólnotach otaczaliśmy modlitwą Lankijczyków. Próbowaliśmy również dowiedzieć się o losie oblatów, którzy posługują w tym kraju. Na zapytania kierowane do Centrum Prasowego Zgromadzenia w Rzymie, otrzymaliśmy odpowiedź popołudniu, że „według informacji, jakimi dysponujemy, żaden oblat nie ucierpiał w wyniku incydentu”. W godzinach wieczornych potwierdzono te informacje w oficjalnych mediach Zgromadzenia.
Jest to tym bardziej pocieszające, że w sąsiedztwie jednego z miejsc, na którym dokonano samobójczego ataku – kościoła św. Sebastiana w Negombo – znajduje się, prowadzony przez oblatów, Mazenod English Institute. Misjonarze prowadzący tę szkołę, Wigilię Paschalną celebrowali właśnie w świątyni, która została zniszczona. Atak zaś został przeprowadzony w niedzielę Zmartwychwstania rano.
Sri Lanka – jest jedną z pierwszych misji zagranicznych, na którą posłał swoich synów św. Eugeniusz de Mazenod. Misjonarze Niepokalanej obecni są tutaj od 1847 roku. Warto wspomnieć, że od 1883 roku aż do 1976 – czyli niemal przez 100 lat – ordynariuszami dzisiejszej archidiecezji Kolombo byli oblaci. Istnieją tutaj dwie prowincje Zgromadzenia: Kolombo (139 oblatów) i Jaffna (120 oblatów). Historia obecności Zgromadzenia w tym kraju (wcześniej pod nazwą Cejlon) liczy ponad 170 lat. Wśród wielu misjonarzy, którzy tu posługiwali, byli też Polacy, m.in. o. Emil Pomykoł OMI (1905-1987), który przez 34 lata pracował na północy wyspy wśród Tamilów. Wspominając ten czas, napisał:
Na Cejlonie przeżyłem najlepsze i najpiękniejsze lata mojego kapłaństwa.
(pg)
Komentarz do Ewangelii dnia
14 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
13 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
12 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
11 maja 2025