23 lipca 2019

This is a custom heading element.

23 lipca 2019

KAROL DOMINIK ALBINI OMI (1790 – 1839)

Angelo Capuano mówi nam o Karolu Dominiku Albinim, który urodził się w 1791 roku we Włoszech i w 1814 roku został księdzem diecezjalnym.

W lipcu 1823 roku spodziewał się, że zostanie profesorem teologii moralnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Nicei. Jego działalność nie ograniczała się do nauczania. Chętnie pomagał w katedrze oraz proboszczowi w czasie rekolekcji dla byłych więźniów i nieprzystosowanych do życia w społeczeństwie. W lipcu 1824 roku spotkał ojców Eugeniusza de Mazenoda i Mariusza Suzanne’a, którzy zostali zaproszeni do wygłoszenia rekolekcji.

Poruszony ich apostolską gorliwością, misjonarskim ideałem, który ich ożywiał oraz braterskimi relacjami ksiądz Albini wnet pomyślał o możliwości życia we wspólnocie zakonnej. Tak więc pod koniec rekolekcji postanowił wstąpił do rodzącego się zgromadzenia zakonnego. 21 listopada 1824 roku, zaledwie dwadzieścia dni po wieczystej oblacji, którą złożył 1 listopada, ojciec Albini wygłosił swoją pierwszą misję w Allauch. Niebawem został mianowany profesorem oblackiego scholastykatu w Aix. W lutym 1825 roku zajął się tłumaczeniem na łacinę części Konstytucji i Reguł przedłożonych do papieskiej aprobaty. To on naciskał na Założyciela i przekonał go do wyjazdu do Rzymu, aby uzyskać oficjalne zatwierdzenie zgromadzenia.

Ojciec Albini wygłosił wiele misji ludowych. Podczas misji w Aubagne (19 lutego-20 marca 1826) ojciec Tempier powiadomił go o ostatecznym zatwierdzeniu zgromadzenia oraz jego Konstytucji i Reguł. Ojciec Albinie był pośród oblatów, którzy 13 lipca 1826 roku podczas Kapituły Generalnej złożyli swoje śluby zakonne, które odtąd były w pełni wiążące.

W październiku 1827 roku ojcowie Tempier, Jean-Baptiste Honorat zamieszkali w powierzonym oblatom wyższym seminarium w Marsylii. Wezwano tam ojca Albiniego, aby wykładał teologię moralną. Pod koniec lipca 1828 roku był duchowym opiekunem Stowarzyszenia Włochów w Marsylii: to misja wśród włoskich emigrantów, którą wypełniał z prawdziwym zamiłowaniem i zaangażowaniem.

19 września 1834 roku Założyciel pozytywnie odpowiedział biskupowi Casanelli d’Istria z Ajaccio, który pragnął, aby oblacka wspólnota kierowała wyższym seminarium i podjęła się głoszenia misji ludowych na całej wyspie. Obiecał mu dwóch najlepszych misjonarzy – ojców Hipolita Guiberta i Albiniego.

Ojciec Albini musiał czekać aż do grudnia 1835 roku, aby dołączyć do grupy misjonarzy. Rzeczywiście Założyciel bardzo się obawiał, czy go wysłać, bowiem uważał, że jest prawie konieczny w posłudze w Stowarzyszeniu Włochów. Po interwencji i przekonywujących argumentach ojca Guiberta, który przybył na kontynent, Założyciel pozwala wyjechać ojcu Albiniemu, który może się oddać nowej misji.

Począwszy od 30 września 1836 roku głosił misję w Moïta. Była to pierwsza misja na wyspie od czasów świętego Leonarda z Porto Maurizio (Moïta, 18 października 1774 roku), dla ojca Albiniego natomiast pierwsza misja od dziesięciu lat.

Jego apostolską działalność cechowała solidność doktryny, wysiłki, aby ludzie mogli ją zrozumieć dzięki prostemu i przekonywującemu językowi. Dzięki swej osobowości odniósł wiele znaczących sukcesów kładąc kres niezgodzie pomiędzy rodzinami i klanami znajdującym się w bardzo trudnej sytuacji socjalnej i religijnej w regionie, gdzie głosił Ewangelię.

W listopadzie 1838 roku poważnie zachorował do tego stopnia, iż myślano, że niebawem umrze. W lutym 1839 jego stan zdrowia nieco się poprawił i już wtedy ponownie zaczął się martwić, gdzie mógłby głosić misje. Ale jego stan zdrowia znów się pogorszył. Powoli słabł aż do śmierci, która przyszła 20 maja 1839 roku.

Śmierć ojca Albiniego była wielką stratą dla całego zgromadzenia, zwłaszcza dla Założyciela, który z racji jego apostolskiej gorliwości i życia zakonnego uważał go za przykład do naśladowania dla wszystkich oblatów. Płakali także mieszkańcy, już wówczas bowiem uważano go za świętego. Jego proces beatyfikacyjny został zakończony i czekamy na konieczny cud za jego wstawiennictwem.

https://www.omiworld.org/fr/?s=albini. Zobacz także: https://www.omiworld.org/our-charism/our-saints/oblate-causes/venerable-charles-dominique-albini-1790-1839/biography/