30 marca 2020

This is a custom heading element.

30 marca 2020

PRZEMIANA NASZEGO SPOJRZENIA W KONTAKCIE Z TAJEMNICĄ KRZYŻA

Rozważając tę kluczową dla naszej duchowości konstytucję, były Superior Generalny, Fernand Jetté, napisał, że wyraża oczyszczenie i przemianę naszego spojrzenia w zetknięciu z tajemnica krzyża:

 Oczyma ukrzyżowanego Zbawiciela patrzymy na świat krwią Jego odkupiony, żywiąc pragnienie, żeby ludzie, w których nadal trwa Jego męka, poznali także moc Jego zmartwychwstania (por. Flp 3, 10).

Nasze spojrzenie na świat, staje się spojrzeniem Jezusa, ukrzyżowanego Zbawiciela. Takie było spojrzenie Założyciela po „nawróceniu”: widzieć siebie samego i świat poprzez Chrystusową krew. Wyrażenia: „dusze nabyte za cenę krwi Chrystusa”, „które są ceną Jego krwi” – stale będą powracać w Jego pismach. Taka wizja, takie spojrzenie normalnie rodzi pragnienie zbawienia świata i wolę współpracy z Chrystusem w dziele odkupienia. Dalej, w regule 12 [18b], znajdziemy wyrażenie uzupełniające: być „bardziej zdolnym do kochania sercem Chrystusowym”. Duch apostolski oblata polega faktycznie na kontemplowaniu świata oczyma Chrystusa, na kochaniu go sercem Chrystusowym i na współpracy całą duszą z Chrystusem w dziele odkupienia świata.

(F. Jetté, Mąż apostolski, s. 56-57)

W 1992 roku, kiedy został napisany ten tekst, koncepcja i profil mazenodowskiej rodziny nie był jeszcze jasno sprecyzowany. Dzisiaj powiedzielibyśmy, że apostolski duch mazenodowskiej rodziny polega na kontemplowaniu świata oczyma Chrystusa, miłowaniu go sercem Jezusa i współpracą z całej duszy z Chrystusem w dziele zbawienia świata.