
Święty Krzyż – oblacki Antysylwester dla młodzieży
This is a custom heading element.
Młodzież z kilku diecezji wzięła udział w zorganizowanym przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w „Antysylwetrze” podczas pobytu w dniach 29 grudnia ub.r. – 1 stycznia br. na Świętym Krzyżu. Zwieńczeniem była celebrowana noworoczna Eucharystia o północy w bazylice świętokrzyskiej.
– Od kilku już lat nasze spotkania polegające na wyciszeniu się, modlitwie i kontemplacji cieszą się szczególnym zainteresowaniem wśród młodzieży. Nasz swoisty „Antysylwester” jest alternatywą dla hucznych zabaw sylwestrowych – poinformował KAI o. Dariusz Malajka OMI, rzecznik świętokrzyskich oblatów.
Młodzież przybyła do świętokrzyskiego sanktuarium na zaproszenie o. Krzysztofa Jurewicza OMI, dyrektora Sekretariatu Powołań. Byli to gimnazjaliści, licealiści, maturzyści i studenci, którzy postanowili spędzić ostatnie dni roku i powitać Nowy 2017 rok na modlitwie i w wyciszeniu duchowym.
Młodzi przyjechali m.in. z archidiecezji lubelskiej, archidiecezji poznańskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej, archidiecezji krakowskiej, diecezji sandomierskiej, kieleckiej, opolskiej, włocławskiej, siedleckiej.
Pobyt młodzieży w klasztorze nie był zdominowany tylko modlitwą – codzienną Eucharystią i adoracją Najświętszego Sakramentu. Zorganizowane były także zajęcia rekreacyjne z oblacką wspólnotą nowicjatu, spacery w zimowej scenerii, wspólna pracą, rozmowy, spotkaniami z ojcami i braćmi zakonnymi, a także tematyczne konferencje.
Zwieńczeniem międzyświątecznego pobytu w sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego była celebrowana noworoczna Eucharystia o północy w bazylice świętokrzyskiej na przełomie 2016/17 roku.
O. Krzysztof Jurewicz OMI w wygłoszonej homilii zachęcał, abyśmy wpatrzeni w Chrystusa, szukali odpowiedzi na trapiące nas sprawy, na rodzące się w nas wątpliwości i pytania dotyczące sensu życia:
– Bóg utożsamia się z tymi, którzy cierpią, są prześladowani, tracą sens życia. On jest w tych, których godność jest deptana, jest w tych, którzy są spychani na margines życia społecznego. On w nich cierpi! Rozpoczęliśmy kolejny rok – Nowy Rok 2017- i na progu tego roku przybyliśmy na Święty Krzyż jako ludzie wierzący. Tutaj w blasku relikwii Drzewa Krzyża Świętego, chcemy dać Jezusowi odpowiedź na pytanie: Jezu kim jesteś dla mnie? Kim jesteś w moim życiu osobistym, małżeńskim, rodzinnym, kapłańskim, zakonnym. Jaką wartość dla mnie stanowisz? – podkreślał zakonnik.
Kaznodzieja wskazywał, że w naszym życiu mamy służyć Jezusowi w drugim człowieku, w tym którego spotykamy w naszej codzienności.
– Dziś świat potrzebuje młodych ludzi, którzy nie będą żyć połowicznie lecz są zdolni do wielkich poświęceń. Na progu Nowego Roku chcemy wszyscy razem wołać i prosić Boga, by dał nam siłę, zdolności i odwagę, abyśmy czynili wszystko by w naszym działaniu, w naszych codziennych wyborach panowała miłość, zgoda, dobroć, czystość obyczajów i Prawo Boże – zachęcał o Krzysztof Jurewicz OMI.
Na Eucharystii obecni byli także wierni oraz kapłani z diecezji kieleckiej i radomskiej. W liturgii czynnie wzięli udział uczestnicy rekolekcji powołaniowych a schola „Antidotum” z Kielc śpiewem uświetniła noworoczną modlitwę.
W noworoczne popołudnie młodzi rozjechali się do swoich domów, pełni wrażeń i umocnieni błogosławieństwem na Nowy Rok z przeświadczeniem, że inicjatywa organizowania swoistego „Antysylwestra” sprawdza się.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
KAI
Komentarz do Ewangelii dnia
13 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
12 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
11 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
10 maja 2025