Kanada: W prowincji Manitoba otwarto kościoły. Wielka radość oblatów i wiernych

This is a custom heading element.

12 lutego 2021

Oblacka parafia Ducha Świętego w Winnipegu, godzina 7.00 rano, na zewnątrz -42°C. Pierwsza Msza święta z udziałem wiernych. Kanadyjska prowincja Manitoba poluzowała właśnie ograniczenia pandemiczne, dotyczące praktykowania wiary. Od listopada kościoły były całkowicie zamknięte – nie można było wejść do obiektów sakralnych nawet na prywatną modlitwę.

Jest to wspaniała wiadomość, na którą czekaliśmy od dawna – komentują decyzję lokalnego rządu polscy misjonarze oblaci.

Do tej pory posługa ograniczała się do transmisji internetowych oraz posługi indywidualnej. Duszpasterze odwiedzali m.in. chorych w domach, szpitalach czy domach pomocy społecznej. Organizowali także komunię świętą „drive through” przy -30 stopniowym mrozie.

Było widać radość u ludzi, ale tez i łzy – opisuje reakcje wiernych na pierwszej od kilku miesięcy Mszy świętej o. Wojciech Stangel OMI – To wielka łaska, że kościół będzie otwarty w czasie wielkiego postu – dodaje.

Oczywiście nadal obowiązują wzmożone przepisy sanitarne – maseczki, dezynfekcja, czy dystans. Chodzi także o ograniczenie ilości osób w budynku – do kościoła może wejść zaledwie 50 osób.

Jesteśmy dużą parafią z wieloma rodzinami – 50 osób to niewielka liczba – więc trudno będzie pomieścić wszystkich, którzy chcą przyjść na Mszę św. Dlatego nadal będziemy transmitować msze św. przez Internet – wyjaśniają oblaci.

Niemniej jednak, jak podkreślają, nie ma większej radości dla kapłana, jak sprawować sakramenty w żywej wspólnocie Kościoła.

Sytuacja pandemiczna w Kanadzie określana jest w kategoriach wysokiego ryzyka. Gwałtowny wzrost zachorowań notowano pod koniec grudnia ubiegłego roku oraz pierwszej połowy stycznia roku bieżącego. Dzienne przyrosty zakażeń oscylują w granicach 3 000 przypadków, biorąc pod uwagę, że całkowita liczba ludności wynosi blisko 38 milionów, z gęstością zaludnienia 3,7 osób na km2. Dla porównania w Polsce współczynnik ten wynosi 123 osoby na km2.

Sytuacja pandemiczna w Kanadzie na dzień 11.02.2021 (canada.ca)

Ze względu na federacyjny charakter państwa, rząd każdej z kanadyjskich prowincji posiada prawo stanowienia przepisów. Stąd w różnych częściach Kanady zarządzenia pandemiczne dotyczące kościołów i związków wyznaniowych są różne.

(pg)