Biskup Gurda do oblatów: „Trzeba nauczyć się mówić o Jezusie tak jak Maryja”
This is a custom heading element.
Kulminacyjnym momentem drugiego dnia Kongresu była Eucharystia sprawowana w kodeńskiej bazylice. Mszy świętej przewodniczył ordynariusz diecezji siedleckiej – bp Kazimierz Gurda. Na początku pasterza diecezji powitał o. Paweł Zając OMI.
W kazaniu biskup siedlecki zwrócił się do uczestników Kongresu:
Temat Kongresu, bardzo aktualny, dotyka bezpośrednio pracy misyjnej, której zgromadzenie ojców oblatów się oddaje, ale w szerszym zakresie obejmuje działalność Kościoła.
Nawiązując do biblijnej sceny zesłania Ducha Świętego, hierarcha wskazał na obecność Maryi, zarówno podczas oczekiwania na Jego dary, jak również w dziele ewangelizacyjnym Kościoła.
Biskup Gurda przywołał misyjne początki wiary na ziemiach polskich, wskazywał, że wraz z głoszeniem Ewangelii w sposób naturalny pojawiała się żywa pobożność maryjna.
Maryja była obecna – jak to mówimy – w wieczerniku naszych dziejów, weszła wraz z pierwszymi ewangelizatorami: ze św. Wojciechem czy też ze świętymi Cyrylem i Metodym od Konstantynopola – w dzieje polskiego Kościoła, czyli w życie tych, którzy w Jezusa uwierzyli. Potwierdzają to najstarsze dokumenty naszej architektury i kultury. Od samego początku chrześcijaństwa w Polsce budowane kościoły nosiły tytuły maryjne. Modlitwy, którymi modlili się nasi przodkowie, były modlitwami zanoszonymi do Boga przez pośrednictwo Maryi. Świadectwem jest Bogarodzica.
Pierwsze sanktuaria były sanktuariami poświęconymi Maryi. Również i to, w którym jesteśmy, a którym, drodzy bracia oblaci, wy się opiekujecie i którego jesteście kustoszami.
Wasze zgromadzenie oblatów misjonarzy Maryi Niepokalanej związane jest z Maryją. Sama nazwa zgromadzenia o tym świadczy. Wasz założyciel św. Eugeniusz de Mazenod jest tego najlepszym przykładem. Wasza praca na misjach związana jest z obecnością Maryi. Ona wspiera tych, którzy głoszą Ewangelię Jej Syna ludom, które o Nim dotąd nie słyszały lub słyszały niewiele. Świadczy o tym wasza posługa tu w kodeńskim sanktuarium wszystkim, którzy tu przybywają, aby wyprosić u Maryi – Królowej Podlasia opiekę, pomoc w zmaganiu się o wiarę, nadzieję i miłość.
Teraz spójrzmy na działalność ewangelizacyjną, która jest wzorowana na Maryi, na Jej relacji, na Jej wierze, na Jej zaufaniu, na Jej miłości do Ojca, do Syna i do Ducha Świętego. Trzeba nauczyć się mówić o Jezusie tak jak Maryja. Trzeba nauczyć się wierzyć w Jezusa tak jak Maryja. Trzeba ufać Jezusowi tak jak Maryja. Trzeba nauczyć się kochać Jezusa tak jak Maryja. Trzeba nauczyć się kochać Kościół tak jak Maryja. Tę zdolność musi zdobyć ten, kto chce być dobrym i skutecznym misjonarzem, ewangelizatorem.
Posłuchaj całego kazania bp. Kazimierza Gurdy:
Komentarz do Ewangelii dnia
23 listopada 2024
Oblaci: z pasji do muzyki
22 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024
Madagaskar: Prowincjał w Mahanoro
21 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
21 listopada 2024