12 sierpnia 2021
This is a custom heading element.
DZIWACTWO, KTÓRE OJCIEC ZAWSZE MIAŁ, ROBIENIA I NISZCZENIA, BURZENIA I BUDOWANIA
Eugeniusz de Mazenod był człowiekiem, który natychmiast przystępował do działania, był niezadowolony, że korespondencja z Kanadą zbiera tyle czasu, bowiem jedynym środkiem były listy, które docierały tam wolnymi statkami. Jego listy do superiorów dotyczyły wielu koniecznych kwestii, niektóre z nich wymagał szybkiej reakcji.
Ojciec Honorat lubił budować i przerabiać istniejące budynki we Francji. Teraz to samo zaczyna robić w Kanadzie, czym martwi Eugeniusza.
Czy pozwoli ojciec, mój drogi przyjacielu, żebym rozmawiał z ojcem szczerze? Uważam za poważne wykroczenie to, iż mimo moich poleceń ojciec wcale nie pohamował dziwactwa, które miał zawsze, robienia i niszczenia, burzenia i budowania. Niezawodnie musiał ojciec dopuścić się przekroczeń w tym rodzaju, skoro w Kanadzie ma taką samą opinię, jaką miał tutaj, i skoro tamtejsi kapłani z tego sobie zakpili, a sam biskup czuł się zobowiązany interweniować. Źle ojciec postąpił, wydając w St-Hilaire pieniądze diecezji, stanowczo zakazuję wydawać nasze pieniądze w Longue[u]il, gdzie, jak mi doniesiono, ojciec wymyślił już tysiąc projektów, co jeden to droższy. Sumienie nie pozwala mi pozostawić ojcu swobody działania. Nie wystarczy obowiązek naradzenia się ze swymi współbraćmi; bardzo stanowczo zastrzegam sobie prawo zatwierdzenia każdego planu. Tak praktykuje się w każdej dobrze zorganizowanej społeczności. Czy ojciec wie, że chociaż jestem biskupem, nie mogę zmienić ściany przedziałowej w moim pałacu bez wysłania kosztorysu do Ministerstwa? Wymagam, aby tak robiono wszędzie w naszych domach? Pierwszą rzeczą, którą ojciec musi zrobić, jest przesłać mi plan naszej posiadłości… Ojciec poda wszystkie szczegóły i wytłumaczy mi wszystkie swoje projekty. Ale do chwili mojej odpowiedzi proszę niczego nie zmieniać. Macie pokoje do spania, refektarz, salę do modlitwy, to wystarczy do działania.
List do ojca Jeana Baptiste Honorata, 19.01.1843, w: EO I, t. 1, nr 14.
Madagaskar: Prowincjał w Tamatave
24 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
24 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
23 listopada 2024
Oblaci: z pasji do muzyki
22 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024