Święty Krzyż: Uroczystości 370. rocznicy śmierci Jeremiego Wiśniowieckiego
This is a custom heading element.
W niedzielę 22 sierpnia na Świętym Krzyżu odbędą się uroczystości związane z 370. rocznicą śmierci księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Wydarzenie współorganizowane jest przez Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, Świętokrzyski Park Narodowy i Starostwo Powiatowe w Kielcach. Patronat honorowy nad obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda.
Podczas konferencji prasowej promującej planowane wydarzenie superior świętokrzyskiej wspólnoty – o. Marian Puchała OMI – podkreślał:
Jeremi Wiśniowiecki był wielkim i dzielnym wojownikiem. Spoczywa na Świętym Krzyża. Wielu turystów pyta o niego… To postać bardzo interesująca.
Książe Jarema Wiśniowiecki przez wiele lat był zapomniany. Teraz spoczywa na Świętym Krzyżu, ale wcześniej leżał na Ukrainie. Wdowa po dwóch latach wykopała jego ciało, ponieważ bała się jego zwłoki zostaną zbezczeszczone. Przywiozła go do świętego miejsca – przypomniał starosta kielecki.
W konferencji udział wzięła również zastępczyni dyrektora Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Agata Czeplina-Miernik:
Park zawsze chętnie włącza się w takie inicjatywy. Myślę, że dużą atrakcją dla turystów będzie także przejście przez las. Mam nadzieję, że to przedsięwzięcie przyciągnie tu jak największą liczbę odwiedzających.
Obchody rocznicowe rozpoczną się Mszą świętą sprawowaną w bazylice świętokrzyskiej o godzinie 11.30. Po modlitwie nastąpi pokaz oręża, musztry paradnej i bojowej oraz turniej husarski. Widowisko odbędzie się na świętokrzyskich błoniach.
Będzie to niezwykła impreza, w niezwykłym miejscu. Miłośnicy kultury i wojskowości XVII wieku będą mieli tego dnia na Świętym Krzyżu prawdziwą ucztę. Zobaczą bowiem wojska, które służyły pod księciem Jeremim w słynnej bitwie pod Beresteczkiem – zaznacza Karol Bury, kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.
Zwieńczeniem wydarzenia będzie panel historyczny, który poprowadzi prof. dr hab. Krzysztof Bracha (Instytut Historii UJK Kielce). Podczas sesji naukowej będzie można wysłuchać trzech referatów: prof. dr. hab. Waldemara Kowalskiego (Instytut Historii UJK Kielce): „Staropolskie funeralia i pogrzeb, którego nie było”; prof. dr. hab. Dariusza Kupisza (Instytut Historii UMCS Lublin): „Działalność wojskowa Jeremiego Wiśniowieckiego w latach 1648-1651” oraz dr. Tomasza Ossowskiego (Kielce): „Jeremi Wiśniowiecki i problem kozacki w ukraińskich i polskich programach szkolnych od międzywojnia po współczesność”.
(pg/OMI Święty Krzyż)
Komentarz do Ewangelii dnia
24 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
23 listopada 2024
Oblaci: z pasji do muzyki
22 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024
Madagaskar: Prowincjał w Mahanoro
21 listopada 2024