
27 sierpnia 2021
This is a custom heading element.
Z JEGO PORYWCZYM ZACHOWANIEM SIĘ, MAJĄC NAJLEPSZE NA ŚWIECIE INTENCJE, WIELOKROTNIE ŹLE POSTĄPIŁ
Ojciec Telmon był bardzo gorliwy dla sprawy Ewangelii, ale kiedy przybył do Kanady, posiadał tylko doświadczenie Francji I nie rozumiał rzeczywistości kościołów protestanckich. Biskup Bourget kontynuuje swoją relację:
Ojciec Telmon z jego porywczym zachowaniem się mając najlepsze w świecie intencje wielokrotnie źle postąpił. Na nieszczęście zgodził się, aby publicznie wystąpić na konferencji z protestanckimi duchownymi. Chociaż ich powalił z nóg i rozgromił, chociaż zrodziło się wielkie dobro, to pod innymi względami ta konferencja miała opłakana skutki i przede wszystkim w oczach opinii publicznej zrodziła wrażenie, że nie był wygranym w tej walce. Racją jest, że nieprzyjaciele mieli czelność opiewać zwycięstwo, a spora liczba znajdujących się tam katolików nie miała zbyt wiele wiedzy, aby odczuć solidności swoich argumentów i śmieszności argumentów swoich przeciwników, które zawsze są bardzo ujmujące dla ludzi, którzy nie są przyzwyczajeni do dysput.
W XIX wieku Oblaci i ogólnie Kościół nie mieli świadomości ekumenicznej i bazowali na doktrynie, że poza Kościołem nie ma zbawienia.
Przy innej okazji spalił kilka Biblii i protestanckich książek nie podejmując środków ostrożności, aby ukryć swoje działanie. Tak więc do tego stopnia stało się to sprawą wagi państwowej, że zajęły się nią dzienniki ze Stanów Zjednoczonych i Kanady i starają się wybudzić sprzeciw przeciwko katolickim misjonarzom, którzy jak mówią, popełnili straszliwe świętokradztwo sprofanowania świętej Biblii. Jeśli ten dobry ojciec poradziłby się nieco bardziej doświadczonych osób z kraju, nie naraziłby religii na taką kompromitację i nie wpędziłby biskupów w tak wielkie tarapaty.
Dziennik, 20.03.1843, w: EO I, t. XXI.
Ruch ekumeniczny rozpowszechnił się w XX wieku, zatem nie bądźmy zbyt surowi w osądzie ludzi działających w oparciu o mentalność ich czasów. Pomimo swoich braków ojciec Telmon był wspaniałym misjonarzem, który – jak to zobaczymy później – wielu ludzie we Francji, w Kanadzie, w Stanach Zjednoczonych i w Teksasie doprowadził do Jezusa Chrystusa.
Komentarz do Ewangelii dnia
14 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
13 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
12 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
11 maja 2025