Obecnie na świecie jest 3 537 oblatów Niepokalanej – statystyka Zgromadzenia
This is a custom heading element.
Sekretariat generalny w Rzymie opublikował statystykę Zgromadzenia na rok 2021. Obecnie na świecie jest 3537 misjonarzy oblatów, którzy pracują w pięciu regionach oblackiego świata i administracji generalnej. Poszczególne zestawienia ukazują nie tylko bieżącą liczbę zakonników w poszczególnych prowincjach, delegaturach i misjach, ale także pokazuje statystyczne tendencje na przyszłość. Dane prezentowane poniżej są publikowane na podstawie raportów, które spływają do sekretariatu generalnego.
Ogólna liczba Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na całym świecie zmniejszyła się o około 100 zakonników. Największy spadek obserwujemy w regionie europejskim.
W 2021 roku wśród oblatów są: dwaj kardynałowie, 7 arcybiskupów, 36 biskupów, 1 Prefekt Apostolski oraz jeden prezbiter na ślubach czasowych.
W dalszych zestawieniach statystycznych poszczególni oblaci są ujmowani według miejsca ich posługi, a nie prawnej przynależności do danej jurysdykcji.
Region europejski
Zestawienie rozpoczynamy od regionu Europy, do którego należy nasza prowincja. Jurysdykcje podległe Polskiej Prowincji są również zaznaczone w poszczególnych zestawieniach (w przypadku statystyki Kanady-Stanów Zjednoczonych zaznaczona zostanie Prowincja Wniebowzięcia, która jest samodzielną prowincją, ale łączą ją silne związki z Polską Prowincją).
W regionie europejskim do Polskiej Prowincji należą: Delegatura na Ukrainie i w Rosji, Delegatura Francja-Benelux, Misja na Białorusi oraz dwa Dystrykty: szwedzko-norweski i duński.
Afryka
W regionie Afryka-Madagaskar do Polskiej Prowincji należy obecnie Delegatura na Madagaskarze.
Azja i Oceania
W Misji „sui iuris” w Turkmenistanie pracuje obecnie dwóch oblatów z Polski. Placówka w Aszchabadzie stanowi placówkę dyplomatyczną Stolicy Apostolskiej.
Kanada – Stany Zjednoczone
Wielu polskich oblatów posługuje w kanadyjskiej Prowincji Wniebowzięcia, misjonarze prowadzą głównie polonijne parafie. Obecnie trwają rozmowy o przyłączenie do tej prowincji oblatów posługujących w innych jurysdykcjach na terenie Kanady.
Ameryka Łacińska
W regionie Ameryki Łacińskiej posługują także misjonarze oblaci z Polski. Biskupem diecezji Zé Doca w brazylijskiej Amazonii jest Polak – Jan Kot OMI.
Na przestrzeni lat
W zestawieniu statystycznym ukazano liczby pierwszych profesji zakonnych, ślubów wieczystych i święceń prezbiteratu w Zgromadzeniu na przestrzeni lat:
Ponadto w 2020 roku zmarło 121 oblatów: trzech biskupów, 104 prezbiterów, 7 oblatów-braci i jeden brat zakonny, który był stałym diakonem. W porównaniu z rokiem poprzednim zanotowano duży wzrost zgonów. W 2019 roku było ich 87.
Spadek zanotowano natomiast w przypadku odejść ze Zgromadzenia. W zeszłym roku rodzinę zakonną opuściło lub zostało usuniętych 65 oblatów: 21 prezbiterów, 7 braci i 37 scholastyków. W liczbie tej jest dwóch oblatów-ojców, którzy przeszli do pracy kapłańskiej w diecezjach.
(pg)
Komentarz do Ewangelii dnia
23 listopada 2024
Z pasji do muzyki
22 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024
Madagaskar: Prowincjał w Mahanoro
21 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
21 listopada 2024