Lwów: Modlitwa w intencji zwrotu kościoła wspólnocie katolickiej
W lwowskim kościele św. Marii Magdaleny o zwrot świątyni wiernym modliły się dzieci parafii wraz z arcybiskupem i nuncjuszem apostolskim.
Uroczystość Bożego Narodzenia w lwowskiej parafii pw. św. Marii Magdaleny miała wyjątkowy charakter. Wraz ze wspólnotą parafialną modlili się: abp Mieczysław Mokrzycki – metropolita lwowski oraz abp Visvaldas Kulbokas – nuncjusz apostolski na Ukrainie. W słowie powitania biskup Kościoła lwowskiego nawiązał do czytania mszalnego z Księgi proroka Izajasza, w którym jest mowa o powrocie Pana na Syjon.
Z wielką tęsknotą wyczekujemy dnia, kiedy ta świątynia znów będzie własnością Boga. Dlatego nie ustajemy w modlitwach i staraniach, aby powróciła do swojej własności, czyli do lwowskiego Kościoła – mówił arcybiskup Mokrzycki.
Przypominał, że chociaż budynek nie jest oficjalnie uznawany za świątynię – wykorzystywany jest jako sala koncertowa i organowa – to w całym kształcie przypomina o swoim sakralnym charakterze.
Potrzeba Bożego błogosławieństwa w cierpliwym znoszeniu tej niesprawiedliwości i mimo trudności trwania w jednym i apostolskim Kościele – dodał metropolita lwowski.
Po zakończeniu liturgii nuncjusz apostolski zaprosił najmłodszych parafian, aby podeszły do żłóbka, gdzie zanoszono modlitwy o zwrot świątyni katolikom. Delegacja dzieci złożyła jednocześnie życzenia imieninowe abp. Mieczysławowi Mokrzyckiemu z okazji zbliżających się imienin. Z okazji świąt hierarchowie obdarowali wszystkie dzieci słodyczami.
Kościół pw. św. Marii Magdaleny to XVII wieczna barokowa świątynia, w której najpierw posługiwali dominikanie, potem prezbiterzy archidiecezji lwowskiej. W 1962 roku władze radzieckie zagrabiły majątek kościelny, m.in. w prezbiterium urządzając toaletę. Po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości świątynia nie wróciła do wspólnoty katolickiej, a władze miejskie umiejscowiły tutaj salę koncertową Lviv Organ Hall. Wielokrotne wysiłki Kościoła lwowskiego o zwrot budynku sakralnego nie przynosiły żadnych rezultatów. Do dzisiaj w świątyni nie ma możliwości przechowywania Najświętszego Sakramentu ze względu na główne przeznaczenie budynku. Organy, wybudowane ze składek parafian, nie mogą być przez nich używane. W 2010 roku władze Lwowa przekazały kościół św. Marii Magdaleny na kolejne 20 lat w bezpłatne użytkowanie Lviv Organ Hall. Spotkało się to ze stanowczym, ale bezskutecznym protestem wspólnoty katolickiej. Mer Lwowa, który zasiada w Polsko-Ukraińskiej Kapitule Pojednania, zażądał zaprzestania starań, motywując swoją decyzję brakiem zwrotu kościołów w Polsce Ukraińcom czy Niemcom oraz wyrażając sprzeciw wobec nacisków polskich władz. Od 2013 roku posługują tutaj Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
(pg/M. Rostkowski OMI)
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024
Madagaskar: Prowincjał w Mahanoro
21 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
21 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
21 listopada 2024