Kodeń: XII Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Do Kodnia przyjechało ponad 100 kobiet z rodzinami.
W niedzielę 6 lutego, dzień po liturgicznym wspomnieniu św. Agaty dziewicy i męczennicy, do sanktuarium maryjnego w Kodniu przybyły uczestniczki XII Diecezjalnej Pielgrzymki Amazonek.
Tegoroczna pielgrzymka zgromadziła nieco ponad 100 uczestniczek, którym towarzyszyli członkowie rodzin, wspierający na co dzień ich walkę z chorobą nowotworową piersi. Najliczniejsza grupa osób przyjechała z Łukowa. Oprócz tego przybyły reprezentacje stowarzyszeń z Białej Podlaskiej, Lublina, Łęcznej i Siedlec.
Po agapie, która była pierwszym punktem spotkania, uczestnicy odmówili różaniec, któremu przewodniczyła grupa z Łęcznej. Następnie zebrani uczestniczyli w Mszy św., której przewodniczył o. Michał Hadrich – proboszcz parafii św. Anny w Kodniu.
Współpraca z łaską
Homilię wygłosił ks. kan. Piotr Pielak, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia i duchowy opiekun siedleckich Amazonek. W nawiązaniu do Ewangelii o cudownym połowie ryb, przypomniał zgromadzonym o wielkiej hojności Pana Boga.
Chociaż i dzisiaj jest wielu takich, którzy mogliby powiedzieć o sobie, że doświadczają swoistego „dramatu pustych rąk”; którym wydaje się, że ich wysiłki, w tym modlitwa, nie przynoszą oczekiwanych owoców, to jednak patrząc na przykład pierwszych apostołów i ich niedoskonałości, można dostrzec jak ich współpraca z Bożą łaską spowodowała rozwój Kościoła – wskazał ks. Pielak.
Kapłan wskazał, że tak jak w ewangelicznej scenie, podobnie było z początkami ruchu kobiet po mastektomii. W styczniu 1987 r. grupa kobiet za namową dr Krystyny Miki rozpoczęła pracę na oddziałach onkologicznych, wspierając inne kobiety zmagające się z rakiem piersi. To były początki pierwszej w Polsce Stowarzyszenia „Amazonki” Warszawa Centrum. Dzisiaj po 35 latach, jest to rzesza ponad 20 tys. pań działających w ponad 200 wspólnotach w całym kraju.
Cierpienie w świetle wiary
Po przerwie obiadowej uczestnicy mieli okazję wysłuchania prelekcji pt. „Próba spojrzenia na chorobę w świetle wiary”. Podczas konferencji wskazano na aspekty medyczne i psychospołeczne przeżywania choroby, a także przypomniano perspektywę biblijno-teologiczną. Odwołano się także do przebogatej spuścizny Kościoła w postaci m.in. nauczania i świadectwa ostatnich papieży, w tym zwłaszcza św. Jana Pawła II i Benedykta XVI.
Ostatnimi punktami pielgrzymki były: wspólna modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego w bazylice oraz nabożeństwo połączone z aktem zawierzenia i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.
(KAI/zdj. archiwum ks. P. Pielaka)
Wspominamy oblatów zmarłych w 2024 roku
31 października 2024
„Misyjne Drogi”: o misjonarkach i misjonarzach w Ukrainie
31 października 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
31 października 2024
Z listów św. Eugeniusza
31 października 2024
Zahutyń, Laskowice: dzieci chętnie biorą udział w różańcu
30 października 2024
Z listów św. Eugeniusza
30 października 2024