Prowincjał na Jasnej Górze: Wiecznie płonącym Bożym ogniem pośród nas jest Eucharystia
Prowincjał uczestniczył w dziękczynieniu Sióstr Świętej Rodziny z Bordeaux.
Zgromadzenie Sióstr Świętej Rodziny z Bordeaux, które rozwijało się bardzo blisko Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, obchodzi 200. rocznicę Cudu Eucharystycznego. 3 lutego 1822 roku podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu w kaplicy w Bordeaux, Hostia zamienia się w postać żywego mężczyzny, który jedną rękę położył na sercu, a drugą błogosławił. Objawienie Jezusa Chrystusa trwało 20 minut. Z okazji jubileuszu siostry przeżywały m.in. rekolekcje tematyczne o Eucharystii, głoszone przez misjonarzy oblatów.
Tajemnicza afiliacja – o św. Eugeniuszu i Siostrach Świętej Rodziny z Bordeaux
W uroczystość św. Józefa Siostry Świętej Rodziny zgromadziły się na Jasnej Górze, aby dziękować Bogu za dar Cudu Eucharystycznego dla swojej rodziny zakonnej i wiary Kościoła Powszechnego. Na czuwanie został zaproszony Prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, który wygłosił rozważanie w ramach Apelu Jasnogórskiego w kaplicy Cudownego Obrazu Madonny Częstochowskiej.
Nawiązując do liturgii słowa III niedzieli wielkiego postu, o. Paweł Zając OMI podkreślał:
Nie musimy jednak jak Mojżesz ze strachu zasłaniać twarzy. Możemy ze spokojem zwrócić oczy na Boga. Patrzymy na krzew płonący ogniem, który się nie spala. Tym wiecznie płonącym Bożym ogniem pośród nas jest Eucharystia, a z Niej spogląda na nas pełne miłości oblicze Boga objawionego w Jezusie. Eucharystia jest wypełnieniem oczekiwania Izraela, który wędrując z niewoli egipskiej, spożywał ten sam pokarm duchowy i pił ten sam duchowy napój – pili zaś z towarzyszącej im duchowej skały, a skałą był Chrystus (por. 1 Kor 10,3-4). Stoimy na ziemi świętej, w każdym kościele, w każdej kaplicy, w każdym miejscu sprawowania i adorowania Eucharystii, stoimy na ziemi świętej. Nie anonimowi, nie obcy, nie obojętni, ale przyjęci w rodzinie – rodzinie Jezusa, Maryi, Józefa, w rodzinie Kościoła.
Nawiązując do 200. lecia Cudu Eucharystycznego i obecności Sióstr Świętej Rodziny na Jasnej Górze, prowincjał przywołał również dwusetną rocznicę doświadczenia Bożej obecności w życiu Założyciela Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, której doznał przez „Uśmiech Maryi”.
Wkrótce drogi tych dwóch zgromadzeń zakonnych, zrodzonych z pragnienia odbudowania zniszczonego Kościoła, tajemniczo się zbiegły, przyjaźnią i współpracą obu założycieli. Niezwykły rok 1822. Po wielu latach prześladowania Kościoła we Francji, Siostry Świętej Rodziny z Bordeaux stają się świadkami kochającego oblicza Chrystusa, które spogląda na nas w Eucharystii. Założyciel oblatów Maryi Niepokalanej staje się świadkiem „Uśmiechu Maryi”
Na koniec o. Paweł Zając OMI wezwał zebranych do ufności:
Umocnieni przez tych świadków, tak bliskich naszym czasom, bądźcie zawsze pewni miłosiernego Chrystusowego spojrzenia w Eucharystii, ogarniającego całe wasze życie. Bądźcie pewnie dodającego odwagi i podnoszącego na duchu uśmiechu Maryi.
Obejrzyj transmisję całego Apelu Jasnogórskiego:
(pg)
Życzenia ojca Prowincjała na Boże Narodzenie 2024
24 grudnia 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
24 grudnia 2024
Wrocław i Iława: wigilie dla osadzonych w zakładach karnych
23 grudnia 2024
Kędzierzyn-Koźle: 24. wigilia z potrzebującymi pomocy
23 grudnia 2024
Opole, Iława: wigilie dla potrzebujących
23 grudnia 2024
Lubliniec: pastorałka „Lubią mi się Święta!”
23 grudnia 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
23 grudnia 2024