Lwów: Dawno nie było tylu wiernych na Wielkanoc
Nie obyło się bez przykrych incydentów ze strony zarządcy sali organowej.
Święta wielkanocne w oblackim kościele pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie zgromadziły setki wiernych. Poprzednie lata dodatkowo były obwarowane ograniczeniami sanitarnymi.
W tym roku w Wigilii Paschalnej uczestniczyło ponad 200 osób, a w Rezurekcji – ponad 250 – relacjonuje o. Marek Rostkowski OMI, superior wspólnoty oblackiej.
Nie obyło się jednak bez nieprzyjemnych incydentów. Świątynia jest nadal własnością Rady Miasta Lwowa, która umieściła tutaj Salę Muzyki Organowej i Kameralnej. Oblaci od lat starają się o zwrot kościoła wierzącym.
Niestety, przykrą rzeczą jest, iż w czasie, kiedy Kościół katolicki udziela tyle pomocy uciekinierom na Ukrainie i uchodźcom w Polsce, ze strony dyrekcji sali organowej nie ma nawet cienia dobrej woli, aby wiernym tego kościoła pozwolić przeżyć spokojnie te święta wielkanocne. Odmówiono nam pozwolenia na ustawienie Ciemnicy w używanym od czterech lat miejscu obok ołtarza Matki Boskiej Częstochowskiej, dlatego byliśmy zmuszeni do bardzo skromnej dekoracji na balaskach. Również na trzeci dzień Oktawy Wielkiej Nocy, rano znaleźliśmy Grób Pański zasłonięty parawanem, gdyż i to przeszkadzało w „przeżywaniu koncertów”… – wyjaśnia ojciec Rostkowski.
Lwów: W ciągu roku mogą sprawować zaledwie około 390 nabożeństw. Wciąż nie odzyskali swojej świątyni [ROZMOWA]
(pg/zdj. Karolina Omelchuk)
Z pasji do muzyki
22 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024
Madagaskar: Prowincjał w Mahanoro
21 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
21 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
21 listopada 2024