Święty Krzyż: XVI Jarmark Świętokrzyski
"Folklor łączy pokolenia"
„Folklor łączy pokolenia” – pod takim hasłem przebiegał XVI Jarmark Świętokrzyski na Świętym Krzyżu. Spotkanie rozpoczęło się od Mszy świętej celebrowanej na świętokrzyskich błoniach. Modlitwa zgromadziła zespoły folklorystyczne z regionu, pielgrzymów, turystów, samorządowców. Głównym organizatorem wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Kielcach.
Ogromnie się cieszymy waszą obecnością tutaj, siostry i bracia. Jako stróże tego miejsca i opiekunowie świętej Relikwii Drzewa Krzyża, cieszymy się, że po dwuletniej przerwie na błonia świętokrzyskie powraca Jarmark Świętokrzyski dzięki staraniom starostwa kieleckiego i okolicznych gmin. Radujemy się z obecności artystów ludowych, muzyków, śpiewaków, tancerzy, twórców kultury. Ona jest wyrazem naszej wiary, dziełem rąk i umysłów waszych, dziełem waszego talentu i wyobraźni. Wiara wyraża się w waszych dziełach. Wiara potrzebuje kultury i sztuki; architektury, muzyki, literatury; kultury duchowej i materialnej – mówił w słowie powitania o. Marian Puchała OMI, przełożony wspólnoty oblackiej na Świętym Krzyżu.
Eucharystii przewodniczył przełożony domu zakonnego na Świętym Krzyżu. W kazaniu przypomniał, jak Ewangelia zmieniała i wpływała na rozwój kultury i historii Polski:
Jak potoczyłyby się dzieje narodu polskiego, gdyby nie to, że ponad 1000 lat temu w naszą historię wkroczył Chrystus ze swą Ewangelią. Jak przedstawiałby się ojczysty pejzaż bez romańskich, gotyckich czy barokowych świątyń, bez przydrożnych krzyży, kapliczek i figur? Jak wyglądałoby świętokrzyskie wzgórze bez tej tysiącletniej świątyni? Czy literaturze polskiej nie zabrakłoby czegoś istotnego, gdyby wykreślić z niej dzieła o treści religijnej, od „Bogarodzicy” począwszy poprzez „Kazania świętokrzyskie”, „Lament świętokrzyski”, słynną Bibliotekę świętokrzyską aż po najnowszą twórczość. Czy potrafilibyśmy bez Kościoła powstać z upadku niewoli i odnaleźć swoje miejsce na mapie świata? Czy moralny stan naszego społeczeństwa nie byłby bardziej opłakany bez Dekalogu, Ewangelii, etyki katolickiej, bez kultury i sztuki religijnej?. Czy Polska bez św. Wojciecha, bez biskupa Stanisława ze Szczepanowa, ks. Piotra Skargi, Romualda Traugutta i Mariana Langiewicza, bez Adama Chmielowskiego, ojca Maksymiliana Kolbe, Prymasa Stefana Wyszyńskiego, księdza Karola Wojtyły, siostry Faustyny czy księdza Jerzego Popiełuszki i wielu innych nie byłaby ogromnie zubożała i okaleczona? – pytał kaznodzieja.
Ojciec Marian Puchała OMI przywołał również słowa św. Jana Pawła II:
Kościół przyniósł Polsce Chrystusa – tzn. klucz do zrozumienia tej wielkiej i podstawowej rzeczywistości, jaką jest człowiek. Człowieka bowiem nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej człowiek nie może sam siebie do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani jaka jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie. Nie może tego wszystkiego zrozumieć bez Chrystusa.
Po Eucharystii odbyła się część artystyczna jarmarku. Występy zespołów folklorystycznych, m.in.: Zespołu Pieśni i Tańca Żeromszczyzna z gminy Masłów, Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Kaszuby z Kartuz, Zespołu Górne Nutki z gminy Górno i Kapeli Ciekoty. Na stoiskach można było skosztować wyroby z 19. gmin powiatu kieleckiego oraz podziwiać rękodzieło regionalne. Nie zabrakło również licznych atrakcji dla dzieci – o rozrywkę zadbały służby mundurowe, Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, rzemieślnicy z Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej oraz gospodarstwo agroturystyczne „Osiołkowo”.
(pg/mt/zdj. md)
Warszawa: 25 lat posługi oblatów u sióstr wizytek
15 stycznia 2025
Grotniki: oblacki klasztor w zimowej szacie [GALERIA]
15 stycznia 2025
Z listów św. Eugeniusza
15 stycznia 2025
Rozważanie Ewangelii
15 stycznia 2025
Rozważanie Ewangelii
14 stycznia 2025
Z listów św. Eugeniusza
14 stycznia 2025